Kastamonu merkez Hacı ilyas koyu yakinlaeinda orman yangını

Kastamonu merkez Hacı ilyas koyu yakinlaeinda orman yangını

Kastamonu merkeze bağlı Hacı ilyas köyüne 500 metre yakınında akşam saatlerinde çıkan orman yangını köylü
7znXe.png
Ana Sayfa Eğitim, Kastamonu 6 Kasım 2020 4112 Görüntüleme

BİR EMEK SÖMÜRÜSÜ OLAN “ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK” KALDIRILMALIDIR.

Milli Eğitim Bakanlığınca öğretmen ihtiyacını karşılamak için yıllardır ücretli öğretmenlik diye bir geçici istihdam şekli uygulanmaktadır.
Sadece girdikleri ders saati kadar ek ders ücreti ödemesinin yapıldığı bu sistemde, ücretli öğretmenler geçici bir süre için ( öğretim yılı boyunca ya da o kadroya öğretmen ataması yapılana kadar) çalıştırılmaktadır.
Büyük bir bölümü eğitim fakültesi mezunu olan ücretli öğretmenler, kadrolu öğretmenlerin maaşının yaklaşık üçte birine tekabül eden ücret rakamlarıyla çalıştırılmaktadır.Aynı işi yaptıkları halde karşılığında bu kadar yetersiz ücret ödenmesi, bize göre emeğin sömürülmesi ve ucuz iş gücüne dayalı bir istihdam politikasının tercih edilmesi demektir.
Hem, bir kariyer mesleği olan öğretmenliğe bu vasfı kazandırmak için Öğretmenlik Meslek Kanunu çalışması yapan MEB’in kariyer mesleğini ücretli öğretmenlik yoluyla yaptırması hem büyük bir çelişkidir hem de mesleğe haksızlıktır.
Eğitim, ticari bir alan değildir, eğitime bir tüccar gözü ile bakılamaz, öğretmenin yapacağı işi daha ucuza nasıl yaptırırım denilerek eğitime yaklaşılmaz
Ülkemizde hiç bir kariyer mesleğinde ücretli olarak o işin yaptırılması örneği bulunmadığı halde, söz konusu olan eğitim ve öğretmenlik olunca bunun mümkün görülmesi çok üzücüdür.
Türk Eğitim Sen olarak talebimiz, ücretli öğretmenlik sisteminin kaldırılmasıdır. Bu uygulama yerine öğretmen ihtiyacı kadrolu öğretmen ataması yapılarak karşılanmalıdır.
Bu kapsamda bu yıl tamamlanmadan en az 60 bin öğretmen ataması acilen yapılmalı, böylelikle ücretli öğretmen ihtiyacı da azaltılmalıdır. 2021 yılında ise ihtiyaç kadar yine kadrolu atama yapılarak ücretli öğretmenlik sistemi tamamen bitirilmelidir.
Yüzbinlerce eğitim fakültesi mezunu öğretmeni atamak yerine onları ücretli kölelik sistemine mahkum etmek kabul edilebilecek bir durum değildir.
Mehmet Yaşar Şahindoğan
Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı

 

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil