ResimLink - Resim Yükle
GMG KASTAMONUSPOR KULÜBÜNE  CEZA YAGDI.

GMG KASTAMONUSPOR KULÜBÜNE CEZA YAGDI.

13- GMG KASTAMONUSPOR Kulübünün, 21.09.2020 tarihinde oynanan GMG KASTAMONUSPOR-KARACABEY BELED
7znXe.png
Ana Sayfa İlçe Haberleri, Yazarlar 7.09.2020 1247 Görüntüleme

TOSYA’DA DİLEK MECMUASI’NDA 1927 TAŞKÖPRÜ YANGINI

TOSYA’DA DİLEK MECMUASI’NDA
1927 TAŞKÖPRÜ YANGINI :
” BÜTÜN SERVET ve GÜZELLİĞİYLE BİRLİKTE KALPLERİ DE YAKAN TAŞKÖPRÜ !.. ”

Taşköprü’de çıkan ve yerleşim birimlerine de sıçrayan orman yangını ekiplerin fedakâca çalışmaları ile güçlükle kontrol altına alındı.Ama geride telafisi uzun yıllar alacak bir tahribat yaptı..Çünkü bir çam ağacı kolay yetişmiyor, ama bir ihmal veya kasıt sonucu kısa zamanda yanıp kül oluyor.Bununla kalmayıp zengin orman örtüsü altında korunan binlerce canlı da yok oluyor..

Kastamonu’nun köklü bir geçmişe sahip şirin ilçesi Taşköprü’nün şehir merkezi de bundan 93 yıl önce büyük bir yangın geçirmiş ve kısa sürede harabeye dönmüştü..O zaman büyük bölümü tarihi ahşap evlerden oluşan şehir tanınmaz hale gelmiş , yangın taş binalara da sıçrayarak Çobanoğlu dönemi güzide eserler de zarar görmüştür..

” Tosya’da Dilek ” dergisi bu yangına geniş yer ayırarak Taşköprü halkının acısını paylaşmıştır…Yangının üzüntüsü : ” Bütün servet ve güzelliğiyle yanarken kalpleri de yakan Taşköprü ! ” başlığı ile veciz bir şekilde dile getirerek güzel bir dayanışma örneği sergilemiştir..

Derginin çeşitli sayılarında Saraçoğlu imzasıyla Taşköprü’nün tarihi anlatılmış , bütün yönleriyle Tosyalı okurlara tanıtılmıştır.Hilâl-i Ahmer ( Kızılay) Cemiyeti harîkzedelere ( yangın mağdurları ) yardımda bulunmuş , vilayet yönetimi , özellikle de Kastamonu milletvekili Tasköprülü Refik Bey şehrin yeniden imarı için çaba sarfetmişlerdir.

Yangın afetini tamamen önlemek mümkün olmasa da alınacak önlemlerle engellemek veya zararı en aza indirmek yine bizim elimizdedir..

93 yıl sonra Taşköprü’müze yeniden büyük geçmiş olsun..Allah beterinden saklasın..

T.S

erdo

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil