Murat DEMİR’İN BABASI VEFAT ETTİ

Murat DEMİR’İN BABASI VEFAT ETTİ

26. Dönem Kastamonu Ak Parti Milletvekili Sayın Murat Demir'in Muhterem Babası Hasan Demir’in vefatını
7znXe.png
Ana Sayfa Yazarlar 27.08.2020 2111 Görüntüleme
Mehmet Serhat YILMAZ

Prof.Dr.Mehmet Serhat YILMAZ Türk Ocakları Kastamonu İl Başkanı

Hüsnü Açıksöz Milli Mücadele’de basının bayraktarlığını yapmış,

Merhum Hüsnü Açıksöz Milli Mücadele’de basının bayraktarlığını yapmış, Açıksöz gazetesinin kurucusu, yazı işleri müdürü ve başyazarı olup İstiklal Harbinde Kastamonu adlı eseri bırakan basın tarihimizin önemli şahsiyetlerinden birisidir. Kastamonu milletvekili iken genç yaşta 27 Ağustos 1939 tarihinde vefat eden Hüsnü Açıksöz’ü vefat yıldönümünde rahmetle anıyorum. Ruhu şad, mekanı Cennet olsun.Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, yazı

Milli Mücadele’nin basın bayraktarı, Açıksöz gazetesinin kurucusu, yazı işleri müdürü ve başyazarı, İstiklal Harbinde Kastamonu adlı eserin yazarı 27 Ağustos 1939 tarihinde vefat eden Hüsnü Açıksöz’ü vefat yıldönümünde rahmetle anıyoruz. Ruhu şad, mekanı Cennet olsun.
Hüsnü Açıksöz 1896’da Kırcaali’de doğdu. Babası İsmail Niyazi, annesi Şevkiye Hanımdır. İlkokul ve Rüştiye Mektebi tahsilini 1913 yılında Çerkeş’te tamamladı. Lise öğrenimini Kastamonu Sultanîsi’nde 1919’da ikmal etti. Birinci Dünya Savaşı’nda İhtiyat Zabiti olarak Kafkas Cephesi’nde askerlik vazifesini tamamladı. İstiklal Savaşı’nın ilk günlerinde şifre memurluğu yaptı. 15 Haziran 1919’da Kastamonu’da Açıksöz gazetesini kurdu. Gazete, Kastamonu’nun Kuva-yı Milliye ile birleşmesinden sonra yazılarını çoğalttı, sütunlarını genişletti. Haftada bir kere ve bir yaprak çıkarken, bu birleşmeden sonra dört sahife olarak, haftada iki kere çıkmaya başladı. İstanbul gazetelerinin Anadolu’ya girmesi yasak edildikten sonra da, her gün yayınlanmaya başladı. Gazetenin 1920-1922 senelerinde dağılma sahası çok genişledi. Basım sayısı bin beş yüzü geçti. Kastamonu, Zonguldak, Sinop, Çankırı başta olmak üzere Kuzey Anadolu’nun garp kısmının biricik gazetesi oldu. Açıksöz gazetesi Milli Mücadele Dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Açıksöz gazetesi ilk yayınlandığı 15 Haziran 1919 tarihinde kapandığı 14 Aralık 1931 tarihe kadar 2770 sayı yayınlanmıştır. Hüsnü Bey, bu gazete vasıtasıyla Milli Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerinde kurtuluş ve inkılâp davasını yaymaya ve savunmaya çalıştı. Darü’l-Hilâfe Medresesi’nde ders verdi. İki yıl İmam-Hatip Okulunda Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği, dört yıl San’at Okulunda Türkçe ve Tarih öğretmenliği yaptı.
Açıksözcü Hüsnü olarak tanındı, Hüsnü Bey, Açıksöz gazetesi müdürü olduğu dönemde 1924 yılı kongresinde Türk Ocağı İdare Heyeti yedek üyeliğine seçilmiştir. 1925 Yılı kongresinde Türk Ocağı İdare Heyeti üyesi seçilmiştir. İlk intisap ettiği siyasi hareket Kastamonu Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti üyeliği ve daha sonra CHP oldu. CHP’nin ilk kuruluş yıllarında önemli görevler üstlendi. 1927-1928 yıllarında CHP merkez kaza mutemetliği görevinde bulundu. 8 yıl Kastamonu İl Genel Meclisi üyeliği, iki yıl İl Daimî Encümen Üyeliği, üç içtima döneminde de mecliste ikinci başkanlık görevi yaptı. 1930 yılında Serbest Fırka’nın kurulmasıyla bu partiye intisap etmiş ise de Serbest Fırkanın kapanmasından sonra CHP’ye girmiştir. Milletvekili adayı olduğu dönemde 1939 yılında CHP Kastamonu İl İdare Kurulu üyesiydi. Maddi sıkıntılar dolayısıyla kapatmış olduğu Açıksöz gazetesi yerine, 19 Mayıs 1937 tarihinde Doğrusöz gazetesini yayınlamaya başladı. VI. Dönem seçimlerine katıldı. Yapılan seçimde 797 oyla Kastamonu’dan milletvekili seçildi. 26 Mart 1939’da mazbatasını aldı. 3 Nisan 1939’da Meclis’e katıldı. 10 Nisan’da mazbatası onaylandı. Gazetecilik mesleğinde Kastamonu’da iz bırakan Hüsnü Açıksöz, evli ve üç çocuk babasıydı. Kendi ifadesiyle biraz Fransızca bilmekteydi. Hüsnü Açıksöz, İstanbul’da tedavi edilmekte olduğu İstanbul Maçka Sıhhat Yurdu’nda, başından yapılan bir ameliyat neticesinde 27 Ağustos 1939 tarihinde vefat etti. Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun.

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil