Murat DEMİR’İN BABASI VEFAT ETTİ

Murat DEMİR’İN BABASI VEFAT ETTİ

26. Dönem Kastamonu Ak Parti Milletvekili Sayın Murat Demir'in Muhterem Babası Hasan Demir’in vefatını
7znXe.png
Ana Sayfa Kastamonu, Kültür, Yazarlar 26.08.2020 275 Görüntüleme

AYRIŞA AYRIŞA

Toplumun hemen her kesimine sirayet etmiş, pandemi gibi etkisinden kolay kolay çıkılamayan bir hastalığımız var: “Ayrışma”

Öyle zannedildiği gibi renklerde ve zevklerde ayrışmaktan çok öte, başka başka şeylerden bahsediyorum.

Siyasetçi konuşunca, bürokrat söylenince ayrıştığımız yetmiyor, diyanet fetvasında da ayrışıyoruz.

Okurken, hatta sohbet ederken ayrışıyor, yetmiyor düşünürken ayrışmaya, hatta zaman buldukça da bakarken ayrışıyoruz.
Mesela bakmaktan maksat görebilmek ve fark edebilmektir. Biz ise bakıyor ya görmüyor ya da fark edemiyoruz.

 Dinlemiş olmak için dinleyen, okumuş olmak için okuyan, görmüş olmak için gören, duyularını tam anlamıyla kullanmayan, içerik tüketmek kadar üretmeye de çaba harcamayan bireyler toplumuna dönüşüyoruz. Buz gibi ayrışıyoruz haberimiz yok.

Nesiller arası aktarım hızla kopuyor; tecrübe, bilgi paylaşımı gibi sohbet ortamlarını oluşturamıyoruz. Anlık yaşıyor, anlık ayrışıyoruz; etkileri kalıcı oluyor.

Çok kez memleketin öz kaynaklarını harekete geçirecek kültürel alanlarını zengin kılacak çalışmalarında bile ayrışabiliyoruz.
Bazı çalışmalar vardır çok kıymetlidir. Potansiyelimizi ve atıl kalmış yanlarımızı, değerlerimizi de göstererek alana yeniden ve daha açık bir gözle bakmamızı sağlamakla kalmaz, bir özgüven oluşturur; üretenimiz, çalışanımız, okuyanımız yerine yurduna daha bir sıkı bağlanır.

Misal, 27-28 Eylül 2019 tarihlerinde ilk kez düzenlenen Kastrofest etkinliği bunun en güzel örneğiydi.

Malum Kastamonu’da 812 çeşit yemek var diyoruz. Bugüne kadar saklı kalmış bir hazine olan Kastamonu mutfağını en doğru mesajlarla yerelden evrensele tanıtacak ve kentin yükselen bir gastronomi destinasyonu olması için önemli bir tanıtım platformu oluşturulmuş. Açılış günü kurdele kesilecek ilin valisi yok, iktidar partisinin milletvekilleri yok. İlk kez düzenlenmesi sebebiyle olması gereken Kültür ve Turizm Bakanlığını temsilen bakan ya da yardımcı düzeyinde isim yok.

Kendi ilinde olan etkinliğe katılamayacak kadar yorgun ya da başka etkinlik arayışında olanlar, Kastamonu’nun merkezinde başka bir ilin adını taşıyan restoran açılışını gerçekleştirerek ilin gastronomisine katkı sağlamış mı oluyorlar?

Ez cümle: Her şeyiniz olabilir ancak farkında değilseniz hiçbir şeyiniz yoktur.

Ayrışma yerine dayanışma ruhu ve bilinciyle, kalın sağlıcakla…

Hüseyin KARADENİZ./istamonu

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Hazır Site by Uzman Tescil