KASTAMONU BELEDİYESİ 100 ADET TABLET DAĞITTI

KASTAMONU BELEDİYESİ 100 ADET TABLET DAĞITTI

İmkanları kısıtlı olan çocuklarımızın uzaktan eğitimlere katılabilmeleri adına başlattığımız tablet kampa
7znXe.png
Ana Sayfa Gündem, Kastamonu, Kültür 25 Ağustos 2020 506 Görüntüleme

Ilgaz Dağı Milli Parkı İçinde Kamp Alanları Belirleniyor

Resim önizlemesi

Ülkemizde COVID-19 sonrasında Karadeniz Bölgesine yönelik artan alternatif turizm ilgisi bu kapsamdaki çalışmaları da yoğunlaştırdı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ve Ilgaz Dağı Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yapılan iş birliği ile Milli Parklar Bölgesinde olası kamp alanlarının tespit edilerek turizme kazandırılması için teknik çalışma başlatıldı.

nkara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gürcan GÜRGEN başkanlığında gerçekleştirilen kamp alanlarının belirlenmesine yönelik teknik çalışma kapsamında, Çankırı ve Kastamonu’yu içine alan Ilgaz Dağı Milli Parkı alanlarında saha çalışmaları gerçekleştirildi.Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA), Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu iş birliğiyle, TR82 ve TR81 Bölgesinde kamp ve karavan alanlarının tespit ve değerlendirme çalışmaları başladı.

Ilgaz Dağı Milli Parklar Müdürü İsmail SEVİMLER, Müdür Yardımcısı Kâmil KESİMOĞLU ve KUZKA Uzmanı N. Emre GÜRGEN’den oluşan ekip, belirlenen alanlara teknik inceleme gezileri düzenleyerek kamp alanı için uygunluk ve noktasal yer tespit çalışmaları yaptı.

Belirlenen Kamp Alanları Uzun Vadeli Planda Yer Alacak

Resim önizlemesi

Saha çalışmalarının tamamlanmasından ardından Prof. Dr. Gürcan GÜRGEN ve ekibi, çalışmaya destek sağlayan Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri ile bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantıda milli parklar bölgesinde gerçekleştirilen saha çalışmalarına ilişkin bilgilendirme yapılarak, kamp alanlarına ilişkin elde edilen teknik bilgiler paylaşıldı. Protokol kapsamında milli parkların uzun vadeli gelişme planlarında yer alacak olan yeni kamp alanları bilgisi, söz konusu alanda alternatif turizmin geliştirilmesi amacıyla kullanılacak.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın yürütmekte olduğu Bütünleşik Turizm Projesi kapsamında hazırlanan “Kamp Alanları Raporu” sonucunda yapılması kararlaştırılan kamp alanları teknik çalışması sonrasında, Bölgede doğa turizmine olan ilgiye katkı sağlaması bekleniyor.

 

Resim önizlemesi

TR82 ve TR81 Bölgelerinde iki ajansın iş birliği ile gerçekleştirilecek kamp ve karavan alanlarının tespit ve değerlendirme çalışmaları Kastamonu, Çankırı ve Sinop illeri ile Zonguldak, Bartın ve Karabük illerini kapsıyor.

Bölgemizde 09 Ağustos tarihinde Çankırı’dan başlayan karavan kamp ve alanları için gerçekleştirecek tespit ve değerlendirme amaçlı çalışmalar 21 Ağustos 2020 tarihlerine kadar devam edecek. Çalışma kapsamında özellikle TR82 Bölgesinde turizm unsurlarının öbeklendiği noktalarda bulunan veya yapılması planlanan alanlarda incelemeler yapılıyor.

Tespit ve değerlendirme çalışmalarını Çankırı Belediyesi rehberliğinde Çankırı Merkez ile Yapraklı, Eldivan ve Ilgaz ilçelerinde tamamlayan federasyon üyeleri, saha çalışmalarına Boyabat ilçesi ile devam etti. Kamp karavan saha çalışmaları Sinop merkez, Erfelek, Ayancık, İnebolu, Azdavay, Pınarbaşı ve Cide illeri ile devam edecek. Bölgemizde çalışmaların tamamlanması ile federasyon üyeleri, 17 Ağustos 2020 tarihi itibariyle Bartın’ın Kurucaşile ilçesine geçecekler.Resim önizlemesi

Saha çalışmalarının akabinde Ajansımız tarafından değerlendirme yapılan noktalarla ilgili rapor tamamlanarak kamuoyu ile paylaşılacak.

Kamuoyu bilgisine saygıyla duyurulur.

Resim önizlemesi

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Piknik ateşi ormanı yaktı

Piknik ateşi ormanı yaktı

Hazır Site by Uzman Tescil