ResimLink - Resim Yükle
Kastamonu da  Pozitif vaka Çoğaldı

Kastamonu da Pozitif vaka Çoğaldı

Kastamonu Eğitim ve Araştırma hastanesine Kurban Bayramı 2. ve 3. günü rahatsızlıkları nedeniyle il genel
7znXe.png
Ana Sayfa Gündem, Kastamonu 9 Temmuz 2020 689 Görüntüleme

YIL 1933 ÖRNEK KÖY PROJESİ..

ResimLink - Resim Yükle

Atatürk’ün “ideal cumhuriyet köyü projesi” bu şartlarda ortaya çıkmıştır. proje afet inan’ın “devletçilik ilkesi ve Türkiye cumhuriyetinin birinci sanayi planı”(1933) adlı kitabında yer almıştır. afet inan bu belgenin aslını Trakya umumi müfettişi general kazım dirik’ten aldığını ve Türk tarih kurumu’na bağışladığını ve Atatürk’ün bu projenin uygulanmasını istediğini söylemiştir.

“projeyle ilgili elimizde bir plan mevcuttur. planda dairesel düzende bir köy tasarlanmıştır. merkezde köy meydanı ve anıt, etrafında dükkanlar, okul ve evler dizilmiştir. köy toplamda 125 hane olarak planlanmıştır.(tahmini 500-700 kişilik bir köy)

-köyde ekonomik, kültürel ve sosyal olarak ihtiyaç duyulabilecek her şey düşünülmüştür.

-köyün kültürel hafızası için bir müze, toplantı ve etkinlikler için konferans salonu, gençler için kulüp, köy parkı, spor sahası da plana eklenmiştir.

-köyü turistik olarak desteklemek için bir otel ve konuk odası meydanın yakınına konumlandırılmıştır. tarım ve hayvancılık için mandıra, değirmenler düşünülmüş ürünlerin satışı için pazar yeri de eklenmiştir.”

-hayvancılıkla ilgili işler evlerin uzağında planlanmıştır. bulaşıcı hastalıkları uzak tutmak ve köyün temizliği için ahır ve gübrelik de köyün dışındadır. ölen hayvanların da rasgele köy içinde gömülmesini engellemek için köy dışında hayvan mezarlığı yapılmıştır.

-cami ve okuma odası yan yana konumlandırılmış, sosyal kurumlarla bakkal, terzi gibi esnaflar meydana yakın planlanmıştır.

-ideal cumhuriyet köyü projesi’nin en büyük yeniliği ise işbirliğine dayalı bir köy sistemi kurmasıydı.

Topraksız köylülerden oluşturulan bu köyde insanlar kendi evlerinin bahçelerinde kendilerine üretim yaparken köyün ortak toprağında kollektif olarak çalışıp köy için piyasaya dönük üretim yapacaklardı.
kaynakça
• hilal tuğba örmecioğlu, cumhuriyetin ilk yıllarında köycülük tartışmaları ve numune köyler
• türkan çetin, cumhuriyetin ilk yıllarında köy sorununa bakış : köy kanunu’nun çıkarılması.
• ömer atabeyoğlu, atatürk’ün kırsal kalkınma projesi “ideal cumhuriyet köyü projesi” nin mekân kuramları açısından değerlendirilmesi.
• seyithan altaş, geleceğe miras olarak bırakılan bir kırsal kalkınma projesi: atatürk’ün ideal cumhuriyet köyü.

“alıntıdır”

Cebrail Keleş

ResimLink - Resim Yükle

Yorumlar

Hazır Site by Uzman Tescil