www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
Zeytin Dalı Harekâtı ve Şehitlerimiz


Mehmet SAYAN Mehmet Saim SAYAN
mehmetsaimsayan@gmail.com
 
 

1974 Erzurum doğumlu İlimdar Atasoy, 16 Haziran 1995’de Hakkâri İl Jandarma Komutanlığı’nda askerlik görevini yaparken Hakkâri- Şemdinli- Ortaklar’da teröristlerle girilen çatışmada şehit oldu.

 

Ailesi, oğullarının şehit haberini almadan önce ondan bir mektup almışlardı. İlimdar, 8 Haziran 1995 tarihli mektubunda şunları yazmıştı:

 

“Saygıdeğer anneciğim ve babacığım; Satırlarıma başlarken saygı ve selâmlarımı sunar, hürmetle ellerinizden öper, hayır dualarınızı beklerim.

 

Sevgili anacığım, görüşmeyeli bir hafta oluyor. Biliyorum beni düşünüyorsun. Senin bana söylediğin “Görev kutsaldır. Askerlik ibadettir. Sakın ola ki görevini aksatma. Eğer görevini aksatırsan sütümü sana helâl etmem” sözlerini hiç unutmuyorum.

 

Sevgili anacığım, artık ak sütünü helâl eyle asker oğluna. Çünkü ben artık bir Mehmetçiğim. Mehmetçik, kanını döker, canını verir, ama vatanı vermez. Ezanı susturmaz. Bayrağımızı indirtmez.

 

Kıymetli Büyüklerim, belki de bu size yazdığım son mektuptur. Bir gün şehit olursam sakın ağlamayın. Binlerce İlimdar kurban olsun bu vatana. Mektubumu da hatıra olarak saklayın. Ellerinizden öper, saygılarımı sunarım.”(1)

 

Mektubundan sonra da İlimdar’ın şehit olduğu haberi geldi. Anne ve babası her ne kadar oğullarının ağlamayın tembihi olsa da ağladılar. Onlar yıllarca uğraşıp büyüttükleri evlâtlarını kaybetmişlerdi. Bu acı en büyük acıydı. Bu sebeple sakladıkları şehidin son mektubunu her okuduklarında da ağladılar.

 

Aradan yıllar geçti. Ama milletimizin düşmanları hiç bitmedi. Aksine Türk milletinin düşmanları ülke içinde yarattıkları terör olayları dışında sınırlarımıza komşu ülkelerdeki kargaşadan istifade ederek ülkemize sınırlarında bir terör devleti kurmaya kalktılar. Dost bildiğimiz, müttefikimiz olan devletlerden uluslarası destek de alan bu şer güçlerini durdurmak gerekiyordu. İşte bu sebeple ordumuz bu şer güçlerinin oyunlarını bozmak için “Zeytin Dalı” adı verilen büyük bir operasyon başlattı. Kahraman Türk ordusu inşallah muvaffak olacak Türkiye Cumhuriyeti Büyük Atatürk’ün söyleyişiyle “İlelebet payidar kalacaktır.”

 

Bu arada harekâtın başlamasıyla birlikte ilk şehitlerimiz de gelmeye başladı. Şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve Yüce Milletimize başsağlığı dilerken yazımı yine bir şehidimizin şehadeti öncesi ailesine yazdığı mektup ekinde gönderdiği dörtlüğüyle bitiriyorum:

 

            “Ansızın bakarsın gelir bir haber,

             Oğlun görevde şehit oldu der.

             Bayraklar altında gelirsem eğer,

             Üstüme yığılıp ağlama annem.”

 

         
                (1) Şehit Mektupları / Koray Gürbüz- Hüseyin Özlük

                e-posta : cokav@aykirihaber.net    tel: ( 0312 ) 255 88 59 Bu yazı 521 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI