www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Bugun...
Reklam
Reklam
Sevgi Yoksunluğu


Mehmet SAYAN Mehmet Saim SAYAN
mehmetsaimsayan@gmail.com
 
 

Toplumun fertleri olarak birbirimize karşı olan sevgimizi kaybettik. Her konuda birbirimizle kavga eden insanlar haline geldik. Topluma örnek olması gereken insanlar bile her gün milyonların karşısında televizyonlara çıkıp kıyasıya kavga ediyorlar.

Trafikte yapılan bir hata yüzünden insanlar birbirlerini öldürebiliyor. 25-30 yıllık evlilikler bir hiç yüzünden bitebiliyor. Hatta aile geçimsizlikleri o boyuta geliyor ki koca, 20 yıldır yastığa baş koyduğu karısını çocuklarının gözü önünde öldürebiliyor.Yapılma sebebi kardeşlik, sevgi olan spor bile günümüzde en büyük kavga konusu haline gelebiliyor. Bazı maçlara artık misafir takımın seyircisi bile alınmıyor. Geçtiğimiz günlerde mahalli futbol liglerindeki maçlardan birinde bir gencin öldürülmesi üzerine ülke genelinde bütün maçlar iptal edildi. Oysa ki spordan maksat kardeşlik değil mi?

Politikacılar, artık yapacakları projelerle değil, birbirleriyle yaptıkları kavgalarla gündeme geliyorlar. Birbirlerine acımasızca hakaret edebiliyorlar. Uzun yıllar öncesinde meydana gelen olaylar polemik konusu yapılıp o günlerin acılarından rant çıkarılmaya çalışılıyor.

Kadına şiddet ve kadın cinayetleri, kapkaç, hırsızlık bazı şehirlerde kol geziyor. Trafikteki en küçük sürtüşmeler bile cinayetlere sebep olabiliyor.

“Hazret-i Mevlâna, bir gün bir yere giderken iki adamın ağız dalaşı yapmalarına şahit olmuş. Adamın biri diğerine: “Bana bak ülen! İbiğini bük, yoluna git. Eğer bir lâf edersen, bin türlü karşılık alırsın benden ha!” diye diklenince insanlığın piri Mevlâna, patlamak üzere olan kavganın içine girerek, her ikisine: “Durun çocuklar, durun bakalım. Her ikiniz de ne söyleyecekseniz bana söyleyin. Vuracaksanız bana vurun. Siz bana bin türlü lâf etseniz bile benden bir tane ters lâf işitemezsiniz. Haydi kesin şu kavgayı da sevgiye buyurun. Asıl yiğitlik sevgide” demiş.

Öfkeyi yenmek kahramanlıktır. Sinirine hakim olup kızmayan, karşısındakinin kalbini kırmayan en büyük insandır. İnsanları seven, sevgisini büyütüp başkalarıyla paylaşan kimse en zengin, en yiğit kişidir.” (1)

İnsanların kalbini kırmak kolaydır. Önemli olan insanların kalbini kazanmak, insanları sevmektir. Yazımı Yunus Emre’nin aşağıdaki dörtlüğü ile bitirirken insanların bu mısraları hayat felsefesi yapmaları durumunda toplumun istediğimiz sevgi ve huzur toplumu olacağına yürekten inanıyorum:

---------------------------------------------------------------------------------------

            “Bir kez gönül yıktın ise

            Bu kıldığın namaz değil

            Yetmiş iki millet dahi

            Elin yüzün yumaz değil” (2)

  1. Mesnevi’den Hikâyeler – Sinan Yağmur

Karatay Akademi Yayınları-www.karatayakademi.com

  1. Güldeste- Yunus Emre

Hazırlayan: Sevgi Gökdemir- Ayvaz Gökdemir

Kültür Bakanlığı Yayınları- 1112

 


Bu yazı 558 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI