www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Bugun...
Reklam
Reklam
Müzik alanında 2018 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü kazanan Erol Sayan’a dair


Mehmet SAYAN Mehmet Saim SAYAN
mehmetsaimsayan@gmail.com
 
 
Geçsin günler, haftalar, aylar, mevsimler, yıllar
Zaman sanki bir rüzgâr ve bir su gibi aksın
Sen gözlerimde bir renk, kulaklarımda bir ses
Ve içimde bir nefes olarak kalacaksın.” (1)
 
 
2018 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü kazananlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu’nun yaptığı toplantıda belirlendi. Tarih ve sosyal bilimler alanında Mehmet İpşirli, sinema alanında Türker İnanoğlu, müzik alanında Erol Sayan, Sanat- fotoğraf alanında İzzet Keribar ödüle lâyık görüldü. Vefa ödülü ise İstiklâl Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a verildi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Her biri ayrı ayrı bu milletin gönlünde taht kurmuş bilim ve sanat insanları Mehmet İpşirli, Türker İnanoğlu, Erol Sayan ve İzzet Keribar’ı gönülden tebrik ediyor; İstiklâl Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da rahmetle anıyorum” diyerek yayınladığı bir mesajla ödül kazananları kutladı.
2018 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü kazananlara bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak törenle ödülleri verilecek.
Erol Sayan, 1936 yılında babasının memuriyeti dolayısıyla görev yaptığı Araç’ta dünyaya geldi. Aslen Taşköprülü bir aileye mensuptur. Erol Sayan, öğrenim hayatını yine babasının memuriyeti sebebiyle değişik yerlerde sürdürdü. İlköğrenimini Havza ve Tosya’da tamamladı. 1953 yılında Çankırı Endüstri Meslek Lisesi’nden mezun oldu. 
1959’da Ankara Türk Ocağı Müzik Topluluğu’nu kurdu. 27 Mayıs 1960 harekâtına kadar şef olarak bu çalışmaları yönetti.
1961’de Ankara Radyosu’nun açtığı sınavı kazandı. Programlara tamburla katılmaya başladı. Dr. Recai Özdil’den armoni bilgisi dersleri aldı. İsmail Baha Sürelsan’ın akademik müzik çalışmalarına katıldı. 
1963’de Türkiye ve Ortadoğu Amme Hizmetleri İdaresi Yüksek İdarecilik Kursu’nu tamamladı. 1964’de Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndaki öğrencilere teorik bilgiler verdi ve koro çalışmalarını yönetti. 1965’de Ankara Radyosu Türk Müziği Şubesi’nde çalışmaya başladı. 1967’de ODTÜ korosunu kurdu. 
1970’de Zeynep Erkılıç’la evlendi. Bu evlilikten bir kız, bir erkek çocukları dünyaya geldi. 
1983-1984 Öğretim Yılı’nda İTÜ Türk Müziği Konservatuarı’nda repertuar dersleri, bu görevine paralel olarak ODTÜ’nde Türk Müziği dersleri verdi. 2003 yılında düzenlenen özel bir konser organizasyonunda “ODTÜ Üstün Hizmet Ödülü”ne lâyık görüldü.
1984’de TRT1’de yayınlanan senaryosunu Attilâ İlhan’ın yazdığı Türk televizyon dizisi Kartallar Yüksek Uçar’da Sadri Alışık’la birlikte rol aldı.
1985’de TRT’nin düzenlediği yarışmada “Ömrümüzün Baharı Birlikte Geçsin” adlı eseri ile birinci oldu ve  Ahmet Özhan’ın seslendirdiği şarkısı ile Singapur’da yapılan yarışmada ülkemizi temsil etti. 
Değişik formlarda 300’ün üzerinde, TRT repertuarında ise 156 eseri bulunmaktadır. Şarkılarının çoğunun güfteleri de kendisine aittir. “101 Beste- Hatıra” ve “Müziğimize Dair Görüşler, Analizler, Öneriler” yayınlanmış eserleridir.
TRT tarafından yapımı gerçekleştirilen Erol Sayan’la ilgili belgeselin çekimleri Kastamonu ve Taşköprü’de gerçekleştirilmiştir. 
Kastamonu’da iki defa Erol Sayan’ın bestelerinden oluşan konser organizasyonu gerçekleştirilmiş ve Erol Sayan’ın adı Kastamonu İtfaiye Müdürlüğü’nün önünden geçen caddeye verilmiştir. Taşköprü Belediyesi tarafından hizmete açılan Kent Tarihi Müzesi’nde de Erol Sayan’la ilgili özel bir bölüm oluşturulmuştur.
- “Kalbe dolan o ilk bakış unutulmaz, unutulmaz”
- “Geçsin günler, haftalar, aylar, mevsimler yıllar”
- “İstanbul’u artık hiç sevmiyorum”
- “Yoksun diye bahçemde çiçekler açmıyor bak”
- “Yine yakmış yar mektubu ucunu”
- “Aşk denilen ateşe yanalım mı”
- “Şu gönlümü yaralayan, şu bahtımı karalayan”
- “Bana bir aşk masalından şarkılar söyle”
- “Güle sorma o bilmez aşkı, sevdayı neş’eyi”
- “Dertli ne ağlayıp gezersin burda” 
Yukarıdaki gibi bir çok ünlü şarkının bestekârı olan ve müzik otoriteleri tarafından yaşayan en büyük bestekârlardan birisi kabul edilen Kastamonuluların gurur kaynağı, değerli büyüğümüz Erol Sayan’ı kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyor, saygılarımızı sunuyoruz… 

-------------------------------------------------------------------------------
(1) HATIRA
Beste: Erol Sayan
Güfte: Enis Behiç Koryürek
Makam: Rast
 


Bu yazı 968 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI