www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
YANLIŞ KARARLARIN TELAFİ EDİLEMEYECEK SONUÇLARI!


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

Değerli Okurlarım;


    Kalbinde birazcık millet ve memleket sevgisi olan bir insanın, Osmanlı Devleti’nin son yıllarında ecdadımızın başına gelen hadiseleri okurken üzülmemesi ve gözyaşı dökmemesi mümkün değildir. İşte o hadiselerden biri de “Sarıkamış Harekatı”dır. Her yıl devlet büyüklerimizin de katılımıyla gösterişli törenler yapılmakta ve Sarıkamış şehitlerimiz anılmaktadır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, onların aziz hatırasına bugünkü satırlarımı bu konuya ayırmak istiyorum.


     Halkımız arasında “93 Harbi“ olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Kars, Artvin, Ardahan, Sarıkamış, Batum gibi şehirlerimiz Ruslar’ın eline geçer. Bugünkü Balkan Devletlerinin Osmanlı Devleti’ne karşı başlattıkları Balkan Savaşı da kaybedilir. Ordumuz toparlanamadan, 28 Temmuz 1914 tarihinde I. Dünya Savaşı patlak verir. Enver Paşa Almanlarla 2 Ağustos 1914 tarihinde ittifak yapmak üzere anlaşır. Almanlar’ın amacı; Osmanlı Devleti’ni oldu bittiye getirip savaşa sokmak ve Rusya’ya karşı yeni bir cephe açtırarak kendi yükünü azaltmaktır. Nitekim Almanlar’a ait iki savaş gemisi Akdeniz’deki İngiliz Donanması’ndan  kaçma bahanesiyle boğazlardan geçerek Karadeniz’e açılır. Osmanlı Bayrağı çekilen bu gemiler 29 Ekim 1914’te Rusya’ya ait Sivastopol’u bombalayınca biz de fiili olarak I.Dünya Savaşı’na dahil oluruz. 


    Sivastopol’un bombalanmasının ardından 1 Kasım 1914’te Rus ordusu sınırı geçerek Erzurum istikametinde taarruza başlar. Askerlerimiz Rus ordusunun ilerleyişini durdurur ve çekilmek zorunda bırakır. Ancak, birliklerimiz bu çatışmalarda büyük kayıp verdiğinden düşman askerlerini takip edemez. Enver Paşa Rus askerlerini kuşatmayı amaçlayan bir plan yapar ve 3.Orduya taarruz emrini verir. 3.Ordu komutanı Hasan İzzet Paşa kış mevsiminde bu harekatın yapılamayacağını söyleyerek taarruzun bahara bırakılmasını tavsiye eder. Fakat Enver Paşa kararlıdır. Hasan İzzet Paşa’yı görevinden azlederek 3.Ordu komutanlığı vazifesini de üzerine alır. 18 Aralık 1914 tarihinde orduya taarruz emrini verir. 


    Taarruza iştirak eden birliklerimizin büyük bir kısmı Arabistan’dan geri çekilen ve Güneydoğu Anadolu’dan sevk edilenlerdir. Bunlar sıcak iklime alışık, teçhizatları ve kıyafetleri yönünden kış şartlarına hazırlıksızdır. -40 derece soğukta tipi ve metrelerce karda Allahüekber Dağları’nı aşmaya çalışırken dondurucu soğuğa ve çetin tabiat şartlarına dayanamayıp donma, dizanteri ve tifo gibi hastalıklar sonucu 90 bin askerimiz düşmana kurşun bile atamadan şehit olur. 


    Konunun uzmanlarına göre; plan iyi olmasına rağmen, ordunun kış şartlarına hazır olmaması, çok çetin hava ve tabiat şartları sebebiyle ikmal ve iaşe hizmetlerinin yapılamayışı Sarıkamış Harekatı’nı başarısızlıkla sonuçlandırır.


    Değerli okurlarım;


I.Cihan Harbi’nin başlamasından sonra Galiçya’da Avusturyalılar Ruslar karşısında zor durumda kalır. Başkomutan vekili Enver Paşa, Alman Başkomutanlığının da etkisiyle, müttefiklerin Avrupa’daki yükünü hafifletmek için Doğu Cephesinde Rusların imhasını hedef alan büyük bir taarruza karar verir. 
Enver Paşa, icra edilecek bir taarruzla yukarıda bahsettiğim 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda kaybettiğimiz toprakların geri alınmasının mümkün olacağını düşünür. Ancak harekata uygun olmayan zamanda verdiği taarruz emri on binlerce vatan evladının helak olmasına ve Doğu Cephesinin düşmesine sebep olur. Bundan sonra Doğu Anadolu’ya giren Rus Kuvvetleriyle işbirliği yapan Ermeniler Erzurum, Van, Muş ve Bitlis gibi şehirlerimiz de katliamdan da öte tam bir soykırım yaparlar.
Sarıkamış harekatında korkunç şekilde verdiğimiz asker kaybı, 9 Ağustos 1945 tarihinde Japonya’nın, Nagazaki’ye atılan atom bombası ile kaybettiği insan sayısına yakındır. Yani Sarıkamış bizim Nagazaki’mizdir. Devlet büyüklerimizin ve ülkeyi yönetenlerin bu olaydan çıkaracağı çok büyük dersler ve alması gereken önemli ibretler vardır. 


Mehmet DOĞANBu yazı 1295 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI