www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
NEDEN PAFLAGONYA, NEDEN KASTAMONU DEĞİL!?


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 
Değerli dostlar; Evveli rahmet, Ortası mağfiret, sonu azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan ayının İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. 
 

Kastamonu İl Kültür Müdürlüğü, 25-26 Mayıs günlerinde “Paflagonya Edebiyat Günleri” adıyla program düzenledi. Mahalli basından öğrendiğim programda, Kastamonu‘nun yetiştirdiği şair ve edebiyatçılar dinleyicilere anlatıldı.
 

Kültür ve Turizm Müdürlüğü‘nün görevleri arasında tarihi ve kültürel değerlerimizi, edebi şahsiyetlerimizi tanıtmak için konferanslar, sanat etkinlikleri düzenlemek vardır. Bu etkinliğe konu olan şair ve yazarlarımız hakkında kısa da olsa bilgi  vermek uygun olacaktır.
 

Aşık Yorgansız Hakkı Çavuş; Araştırmacı Süleyman Şenel’in verdiği bilgiye göre, 1896 yılında Kastamonu Merkezde doğmuştur. Nüfus kayıtlarında Halil Bayraktaroğlu olarak yazılıdır. “Yorgansız” lakabı babadan gelmektedir. İyi eğitim almıştır. Birinci Dünya Savaşında birkaç cephede savaşmış, Yemen Cephesinde İngilizlere esir düşmüştür. Savaştan sonra serbest bırakılmış, İstiklal Savaşı başlayınca “Çavuş” rutbesiyle cepheye katılmıştır. 1923 yılında “Başçavuş” rütbesiyle ve gazi beratıyla memleketine dönmüştür. 
Devrinin çeşitli aşıklarından dersler almıştır. Şiirlerinde Yorgansız Hakkı, Bayraktaroğlu, Yorgansız gibi mahlaslar kullanmış, hem aruz, hem de hece ölçüsüyle şiirler söylemiştir. 1964 yılında Kastamonu’da vefat etmiştir.  
 

Behçet NECATİGİL; 1916 yılında İstanbul da doğmuş, 1979 da yine İstanbul da vefat etmiştir. Önemli bir şairimizdir. Babası Kastamonuludur.
 

İhsan OZANOĞLU; 1907 de Kastamonu da doğmuştur. Uzun yıllar öğretmenlik  yapmıştır. Kastamonu kültürü ve folkloru ile ilgili araştırmalar yapmış ve önemli eserler ortaya koymuştur. 1981 de yine Kastamonu da vefat etmiştir.
 

Orhan Şaik GÖKYAY; 1902 de İnebolu da doğmuştur. Ülkemizin önemli liselerin de ve üniversitelerinde hocalık yapmıştır. “Bu Vatan Kimin“ şiiri gibi akıllardan çıkmayan kıymetli eserler ortaya koymuş değerli şair ve edebiyatçılarımızdandır. 1994 de vefat etmiştir.
 

Oğuz ATAY; 1934 de İnebolu da doğmuş, 1977 de İstanbul da vefat etmiştir.  Roman ve öykü yazarımızdır.
Rıfat ILGAZ; 1911 de Cide de doğmuş, 1993 de İstanbul da vefat etmiştir. Roman, öykü ve oyun yazarlarımızdandır.
 

Baharzade Feride Hanım;  1837 de yılında  Kastamonu da doğmuş, 1903 de yine Kastamonu da vefat etmiş bir şairimizdir.
Değerli dostlar; bu etkinliğe adı verilen Paflagonlar Balkan asıllı bir kavimdir. Günümüzden  en az 2200-2500 yıl önce bu toprakları işgal ederek Kastamonu, Bartın, Karabük, Sinop illerinde  ve Çankırı, Çorum ve Samsun ‘un bazı yerlerinde egemen olmuşlardır. Onların yaşadığı  bu topraklara Paflagonya adı verilmiştir. Paflagonlar’dan  bize kalan önemli bir tarih ya da kültür mirası ile karşılaşmadım. Esasen Kastamonu ve çevresi eski bir yerleşim yeridir. Kastamonu’da yaşadığı tespit edilen en eski kavim günümüzden yaklaşık  4000 yıl önce yaşayan Gaslardır. Sonra Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Pers İmparatorluğu, Büyük İskender ve Paflagonlar bu topraklara gelmişlerdir. Daha sonra Romalılar, Bizanslar ve bir ara Danişmentler buralarda yaşamışlardır. Nihayet 1204 yılında Hüsamettin Çoban, bu toprakları fethederek, Müslüman Türk’e yurt olmasını sağlamıştır.
Her karışı ecdat kanıyla sulanmış bin yıllık Türk yurduna Paflagonya denilmesi ve çoğu Cumhuriyet dönemi Kastamonu’sunda yetişmiş şair ve edebiyatçılarımızın anıldığı bir etkinliğin Paflagonya ile ilişkilendirilmesi abesle iştigalden başka bir şey değildir. Milli Kültürümüzün yeni kuşaklara aktarılması  esas görevi olması gereken İl Kültür Müdürlüğü‘nün Kastamonu yerine neden Paflagonya Edebiyat Günleri dediği merak konusudur.  28/05/2017
                              Mehmet DOĞAN
mehmet_dogan1956@hotmail.com   
 


Bu yazı 1521 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI