www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
MEZUNİYET PROGRAMI VE BİR KONUŞMA


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

~~Değerli dostlar;
 Kastamonu’da faaliyette bulunan, önemli eğitim ve öğretim kurumlarımızdan, Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu temsilcisi olduğum Final Temel Lisesi son sınıf öğrencilerinin mezuniyet töreninde yaptığım konuşmanın özetini sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Değerli idareci ve öğretmen arkadaşlarım!
 Yıllar önce Amerikan üniversitelerin birinde bir hoca doktora öğrencilerine bir araştırma konusu veriyor. Öğrenciler, Amerika’nın kenar mahallelerinden birindeki bir okulda okuyan çocukların geleceği ile ilgili bir araştırma yapıp, sonucu hocalarına sunacaklar. Öğrenciler, hocalarının talimatına uygun şekilde çocukların okuduğu okulun imkanları, mahallelerinin ve ailelerinin sosyal, kültürel ve ekonomik durumlarını içine alan geniş çaplı bir çalışma yaparlar, hazırladıkları raporu hocalarına takdim ederler. Rapor şu cümle ile bitmektedir; “Yaptığımız araştırmaya göre bu okulun çocuklarının geleceği karanlık.” Hoca bu raporu arşive koyar. Aradan yirmi yıla yakın bir zaman geçer,aynı üniversitenin aynı kürsüsüne atanan başka bir hoca arşivi incelerken bu raporla karşılaşır ve çocukların durumunu merak eder.Hoca öğrencilerine bu çalışmadan bahseder ve der ki;
“Siz bu çocukların bugün içinde bulundukları durumları araştırıp bana rapor halinde bildireceksiniz.”
Doktora öğrencileri yirmi yıl önceki çocukların yüzde seksenine ulaşırlar ve inanamayacakları bir durumla karşılaşırlar. O günün çocukları yüksek öğrenim yapmışlar, sosyal statüleri yüksek, ekonomik olarak varlıklı hale gelmişler. Bu, ancak mucize olabilir. Bu mucizenin bir kahramanı olmalı diye düşünürler. Herkes bu kahramanın öğretmenleri olduğunu söyler. Doktora öğrencileri bu öğretmeni bulurlar. Yaşlanmış, ömrünün son günlerini yaşayan bir bayan. Kendisine bu işin sırrını sorarlar. Öğretmen titreyen sesiyle tek cümlelik cevap verir.“Ben onları çok seviyordum.”
Dünyanın neresinde ve hangi ülkesinde olursa olsun öğretmenlik; sevgi ister, şefkat ister, merhamet ister, sabır ve fedakarlık ister. Buradaki meslektaşlarımın da bu ulvi duygularla çalıştıklarını biliyor , takdir ve tebriklerimi sunuyorum.
 Sevgili anne ve babalar;
 Bir baba, biri yedi diğeri sekiz yaşında iki oğlunu yanına alarak sinemaya gider. Gişedeki görevliye bilet fiyatını sorar, görevli yedi yaşından küçüklere ücretsiz büyükler için beş lira olduğunu söyler. Baba üç bilet parasını öder. Görevli, küçük çocuğun yaşını sorar ve yedi cevabını alınca “Altı deyip bir bilet ücretini eksik ödeyebilirdiniz.“ der. Baba ibretlik şu cevabı verir “Ama doğruyu çocuklarım biliyor.”

Anne ve baba olarak çocuklarımıza iyi bir örnek olmak zorundayız. Çocuklarımızın dürüst, iyi ahlak sahibi ve iyi bir vatandaş olması zengin, makam ve mevki sahibi olmalarından daha hayırlı olduğunu unutmamalıyız.
 Sevgili yavrularım; Sizler, hem biz anne ve babaların hem de büyük Türk Milleti’nin geleceğisiniz. Yolunuz uzun, sorumluluğunuz ağırdır. Unutmayın ki, her son yeni bir başlangıç demektir. Sizlere de bir kıssa ile veda etmek isterim. Bir öğretmen öğrencilerine gelecekte yapmak istedikleri işi anlatan bir kompozisyon ödevi verir. Sınıftaki sessiz, sakin bir o kadarda zeki ancak çok fakir bir öğrenci, 2000 dönüm arazi üzerinde kurmayı hayal ettiği at çiftliğini en ince ayrıntılarına kadar çizerek anlatır. Öğretmen, değerlendirme sırası bu kağıda geldiğinde çocuğu çağırır ve kağıdını iade ederek“Senin ailenin durumu belli, bunu yapabilmen imkansız. Yapabileceğin bir şeyi anlat, yoksa zayıf alacaksın”
der. Çocuk,ben bu hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Oysa öğretmenim hayalimi elimden almak istiyor diye düşünür. Ertesi gün öğretmeninin yanına gelir; “Siz vereceğiniz nottan vazgeçmeyin ben de hayalimden…” diyerek aynı ödevi öğretmenine geri verir.
 Aradan yıllar geçer, aynı öğretmen öğrencilerine meşhur bir at çiftliğini gezdirmek ister. Çiftliğe gittiklerinde bir de bakar ki, bu at çiftliğinin sahibi yıllar önce ödevini kabul etmediği öğrencisidir.
 Sevgili öğrenciler; Daima bir hedefiniz ve bu hedefe ulaştıracak planlarınız olsun. Zekanızdan çok gayretiniz olsun. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. 25/05/2017Bu yazı 1324 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI