www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
KUDÜS BİZİM İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR? / Mehmet DOĞAN


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

Değerli okurlarım; Ortadoğu, pek çok peygamberin ortaya çıktığı ve dinlerini yaymaya çalıştıkları bir coğrafya, Kudüs’de bu coğrafyanın merkezidir. Kudüs’ün tarihteki ve günümüzdeki önemi buradan gelmektedir. Kudüs bu özelliğinden dolayı gerek Museviler gerek Hıristiyanlar ve gerek Müslümanlar tarafından paylaşılmak istenmeyen önemli bir yerdir. Bu kutsal beldenin semavi üç din için önemini sırayla izah etmeye çalışayım. 

 


Hz.Davut ve Hz.Süleyman başta olmak üzere Yahudi asıllı peygamberler Kudüs’de ortaya çıkmışlardır. Hz.Süleyman, günümüz Yahudilerinin de çok önem verdikleri mabedini Kudüs’de inşa ettirmiş, geniş bir coğrafyaya yayılmış olan devlet ve mülkünü buradan idare etmiştir. Musevilere göre, Hz.Süleyman soyundan gelecek olan Mesih de, eski yerine inşa edilecek olan Süleyman Tapınağından Yahudileri idare edecektir. Yine onlara göre; Mesih’in gelmesiyle Hz.Süleyman zamanındaki gibi çok büyük bir güce ve mülke sahip olacak, dünyaya hükmedeceklerdir. 

 


Dindar Hıristiyanlara göre ise Kudüs, tarihin başladığı ve biteceği yerdir. Günahlara dalmış insanların arasında tevhid dininin kalesidir. Hz.İsa, Hz.Meryem tarafından Kudüs yakınlarında dünyaya getirilmiş, peygamberliğinin üç yılını Kudüs’de geçirmiş ve dinini yaymaya çalışmıştır. Hıristiyanlara göre Kudüs Hz.İsanın kanı ile yıkanmıştır. Hz.İsanın yakalanıp, çarmıha gerilişi burada olmuştur. 

 


Kudüs, Müslümanların Beytül Makdis adını verdikleri yerdir. İslam’ın en kutsal şehirlerinden biri ve ilk kıblesidir. Hz.Muhammed (sav) peygamberliğinin ilk yıllarında namazı, Kudüs’de bulunan Süleyman Mabedinin kalıntıları üzerine inşa edilen Mescid-i Aksa’ya doğru kıldırmıştır. Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi ibadetlerimizin en çok makbul olduğu üçüncü mescid Mescid-i Aksa’dır. İslam Dinine göre Peygamber Efendimiz Mirac’a Kudüs’den yükselmiştir. Peygamber Efendimizin Miraç için Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’deki Mescid-i Aksa’ya götürülmesi şeklinde gerçekleşen olağanüstü olaya “Geceleyin yürüme, gece yolculuğu” anlamına gelen İsra denilmektedir. Bu yolculuğun göklere yükseltilme safhasının da dahil olduğu tamamına ise Miraç adı verilmiştir. Peygamber Efendimizin Mescid-i Haram’dan Kudüs’deki Mescid-i Aksa’ya götürülmesi ile ilgili İsra Suresi’nin ilk ayetinin meali şöyledir:

 


“Bir gece, kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten işitendir, görendir.”

 


Peygamber Efendimizin peygamberliğinin 12. Veya 13.yılında meydana gelen Miraç için Kudüs’e gelen Efendimiz’in bir kaya üzerinden Mirac’a yükseldiği belirtilmektedir. Kudüs’ün Hz.Ömer tarafından fethinden sonra, Peygamberimizin üzerine basarak göğe yükseldiği kayayı içine alacak şekilde bir ibadethane yapılmış ve adına Kubbetüs Sahra denilmiştir. İsrail’in Mescid-i Aksa ile birlikte yıkmaya çalıştığı bir diğer İslam eseri de budur.

 


Kudüs, yukarıdaki ayet mealinde  görüldüğü gibi, Allah tarafından mübarek kılınan bir şehirdir. Ayrıca peygamberler şehri olmasıyla da İslam’da ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Kudüs İslam topraklarına katıldığı günden itibaren Müslümanlar tarafından çok sık ziyaret edilen bir şehir olmuştur.

 


Değerli okurlarım; yukarıdaki açıklamalar, Kudüs’ün üç semavi dinin mensupları için de önemli olduğunu göstermektedir. İsrail’in 1967’de işgal ettiği ve 1980’de ebedi başkent ilan ettiği bu mübarek şehirde keyfine göre tasarrufta bulunmasına müsaade edilmemelidir. 1517 tarihinden 1918’e gelinceye kadar Osmanlı’nın elinde bulunduğu süre içinde her dinin mensubu, korkusuzca ibadethanelerine gidebilmekte ve huşu içinde ibadetlerini yapabilmekteydi.

 

Bugün de aynı şekilde olmalıdır. Öncelikle İslam ülkeleri Filistin topraklarını işgal edip, Kudüs’ü başkent ilan eden korsan devlet İsrail’e karşı ortak bir tavır ortaya koymalıdır. Kudüs üç semavi dinin mensuplarınca korkusuzca ziyaret edilebilen ve mabetlerinde huşu içinde ibadetlerini yapabildikleri bir statüye kavuşturulmalıdır. Bunun için, gerekirse Hıristiyan dünyası ile işbirliğine gidilmelidir.            
                              Mehmet DOĞAN
mehmet_dogan1956@hotmail.comBu yazı 1254 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI