www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
İSTİKLAL MARŞIMIZ VE MEHMET AKİF ERSOY


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde Büyük Millet Meclis’inde milli marşımız olarak oy birliği ile kabul edilmiştir. Milli marşımızın yazarı Mehmet Akif  Ersoy kendisine verilmek istenen, o zaman için küçümsenemeyecek miktardaki para ödülünü, yokluğa ve yoksulluğuna rağmen kabul etmemiştir. Ayrıca İstiklal Marşı’nı şiirlerini topladığı “Safahat” adlı eserine koymamıştır. Sebebini soranlara “O benim değil milletimindir” cevabını vermiştir.

 

Milli marşımız olarak kabülünden önce, Mehmet Akif İstiklal Marşı’nı, Kastamonu’da çıkan “Açıksöz” gazetesinde yayınlatmıştır. Merhum Akif Kastamonu’ya gelerek, 19 Kasım 1920 tarihinde Nasrullah Camiindeki vaaz ve hutbeleriyle, girişilen mücadelenin önemini anlatmış ve milletin istiklal mücadelesi saflarında toplanmasına büyük hizmet etmiştir. Sevr Antlaşmasını kabul etmenin, Türklüğün yok olması anlamına geldiğini anlatan Nasrullah Camisindeki konuşması, broşür halinde çoğaltılarak memleketin her yanına ve cephelere dağıtılmıştır. M.Akif, 23 Nisan 1920 de açılan 1.Büyük Millet Meclisi’nde Burdur milletvekili olarak görev yapmıştır.

 

1873 te doğan ve 1936 da İstanbul’da vefat eden M.Akif 20.asır Türk Edebiyatının en büyük şairlerinden ve değerli fikir adamlarından biridir. “San’atı gayesine vasıta yapmış, ama gayesini san’atlı söylemiştir. Bazı fikirlerin ve hislerin ifadesinde sözün en yüksek seviyelerine ulaşmıştır. Çanakkale’de döğüşen Mehmetçiği anlatırken ortaya koyduğu hayal gücünün ihtişamı ve yüksekliği, en seçkin şairleri imrendirecek seviyededir.”

 

Mehmet Akif, milletimizin ve İslam aleminin içinde bulunduğu fakirlik, cehalet, dar görüşlülük ahlaki bozukluk, tembellik, körü körüne Batı taklitçiliği, İslamın özünden uzaklaşma, ümitsizlik ve karamsarlık gibi mes’elelerin üzerinde önemle durmuştur. Türk tarihinin en mühim olaylarından Balkan Savaşı, 1.Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı Akif’i derinden etkilemiştir.Eserlerinde Balkan Harbi’nin acılarını, Mehmetçiğin Çanakkale’de yazdığı destanı, Türk’ün İstiklal aşkını edebileştirmiştir.

 

“M.Akif, Müslümanları kardeş sayan ve aralarında fark gözetmeyen bir inanış ve düşüncenin sahibi olmakla beraber, mensubu olduğu Türk milletini, hem İslam aleminin bir parçası ve lideri olduğu, hem de kendi milleti olduğu için sever ve önde tutardı. Akif’in gönlünde, bin yıl İslam’ın cihat kılıcını elinde tutan Türk milleti, İslam dünyasının gelecekteki uyanış, silkiniş ve yükselişinde de öncü ve lider olacaktır. Bu sebeple siyasi ve fikri bakımdan ümmetçi olmakla beraber, hissen ve fiilen milliyetçidir. Türk İstiklal Savaşında ise tam bir milliyetçi mücahiddir ve şair olarak tam bir uygunlukla Türk milletinin ruhunu ve vicdanını temsil eder.”

 

Son olarak şunu belirtmek gerekir ki; O bir şair, bir edebiyatçı ve fikir adamı olmakla beraber, emsali az bulunan bir karakter, bir iman ve bir dava adamıdır. İnanan, inandığı gibi yaşayan, özü sözü bir, fikirlerini beğenen ve beğenmeyen herkesin saygı duyduğu örnek bir insandır. Türk İstiklal Savaşında kalemiyle, hutbe ve vaazlarıyla hizmet etmiş bir kahramandır. Merhum Akif’i tüm özellikleriyle tanımak ve tanıtmak hepimizin görevidir. Rahmet ve minnetle anıyorum.                      

 

               Kaynak : Yeni Türk Ansiklopodisi

 

 

   

Mehmet DOĞAN

mehmet_dogan1956@hotmail.com  Bu yazı 1207 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI