www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİĞE DİKKAT!


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

Değerli okurlarım; seçim sonrası kurulacak yeni hükümeti bekleyen çok önemli problemlerimiz var. Bunlardan bazıları; bölgemizde ve dünyada dibe vuran ülkemizin itibarını artırmak, selam verecek komşumuz kalmadı, komşularımızla ilişkilerimizi yeniden düzeltmek, her an pusuda bekleyen ve çözüm sürecinden istifade ederek gücünü katlayan ve şehir merkezlerinde de teşkilatlanan bölücü terör örgütünü etkisiz hale getirmek, devletin başında bulunanların ve siyasilerin birbirine düşman hale getirdikleri halkımızın yeniden kaynaşmasını sağlayarak milli birlik ve bütünlüğümüzü perçinlemek, geniş halk kitlelerinin belini büken hayat pahalılığına çare bulmak, yaz-boz tahtası haline getirilen Milli Eğitim sistemimizi düzeltmek, sayabileceğimiz daha pek çok sorunlara ilave olarak gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermektir. Bugünkü yazımızın konusuda ülkemizdeki gelir dağılımındaki adaletsizliktir. 
Milli gelirin artmasından daha önemlisi, bu gelirin nasıl dağıldığıdır. Bir ülkede yaşayan insanlar arasında uçurum ne kadar büyükse o ülkede o kadar büyük bir gelir adaletsizliği ve sosyal problem var demektir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) araştırmasına göre Türkiye ‘de en yüksek gelire sahip olan % 20 ‘lik grup toplam gelirin %46,6’sını alırken, en düşük gelire sahip %20’lik nüfus toplam gelirden sadece 6,1 oranında pay alıyor. Yani, ülkemizde her 100 Liranın 46,6 Lirasını 5 kişiden biri alırken, kalan 4 kişi 53,4 Lirayı paylaşıyor.
TÜİK tarafından açıklanan gelir adaletsizliği araştırmasında, Türkiye’nin gelir adaletsizliği bakımından Avrupa’nın en kötü durumdaki ülkesi olduğu ortaya çıkmıştır. Yine aynı araştırmaya göre ülkemizde yaşayan her 100 kişiden 15’i yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır. Ülkemiz nüfusunun 78 milyon olduğunu kabul edersek , 11 milyondan fazla insanımız yoksulluk sınırının altındaki şartlarda hayatta kalma mücadelesi vermektedir.
TÜİK tarafından yapılan hesaplamaya göre, 2013 yılında ülkemiz nüfusunun %49.7 ‘sinin maddi yoksulluk yaşadığı, yani her iki kişiden birinin temel hayati giderlerini karşılayamadığı ortaya çıkmıştır. Yine 100 kişiden 35 ‘nin yeni elbise alamadığı, % 42,2’sinin ısınma sorunu yaşadığı, her 100 kişiden 65,4’nün borçlu olduğu anlaşılmıştır.
Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar birkaç gün önce yaptığı açıklamada ülkemizdeki gelir adaletsizliğinin bir başka yönüne dikkati çekmiştir. Çakar, bankalarda mevduat hesabı olanların % 4,5’nin tasarruf mevduatının % 95,5’ine, mevduat sahiplerinden % 95,5’nin ise tasarruf mevduatının yalnızca % 4,5’ne sahip olduklarını açıklamıştır. Bunun anlamı; ülkemiz nüfusunun % 4,5’lik kesimi toplam paranın % 95.5’ine sahip demektir . Geriye kalan % 95’lik kesime ise toplam paranın ancak % 4,5’lik kısmı düşmektedir.
Bu açıklamalardan da anlaşıldığı gibi ülkemizde zengin ile yoksul arasında büyük bir uçurum vardır. Bu uçurum azaltılmadığı takdirde sosyal patlamalar bizi beklemektedir. Yeni kurulacak hükümetin bu hususu dikkate alması toplumdaki huzur ve sükunun sağlanması adına önem taşımaktadır.
Cuma günü görüşmek üzere Allaha emanet olunuz.

Mehmet DOĞAN
mehmet_dogan1956@hotmail.comBu yazı 1744 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI