www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
DEĞERLİ DOSTLAR!


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

MHP’de kalan gönüldaşlarımız, İYİ partıye geçen ve düne kadar beraber oldukları kardeşlerini acımasız, birazda ahlak kurallarını zorlayarak eleştırmektedir. Elbette bu olayın tersine de şahit olmaktayız. 
Müminlerin annesi Hz. Ayşe validemizin deve üzerinde katılmasından dolayı Cemel vakası olarak tarihe geçen elim bir hadiseden bahsetmek istiyorum. Bir tarafta müminlerin annesi Hz. Ayşe validemizin başında olduğu, büyük çoğunluğu sahabelerden oluşan bir ordu, diğer tarafta Efendimizin yanında büyüyen, çocuk yaşında Müslüman olan , amcaoğlu ve efendimizin damadı olma şerefine erişen “İlmin kapısı” ve “İslam kahramanı” Hz.Ali(ra) ve yine büyük çoğunluğu sahabelerden oluşan bir başka İslam ordusu… Bu iki İslam büyüğü, Hz.Osman’ı (ra) şehit edenlerin cezalandırılması hususunda fikir ayrılığına düşerler. Provakotörlerin de gayretleriyle iki Müslüman ordu savaşa tutuşur. Müslümanlar arasında vuku bulan bu ilk savaş, her iki taraftan onbinden fazla müslümanın canına mal olur. Şehit olanların ekseriyeti Efendimizin sohbetlerinde bulunmuş , O’nunla omuz omuza cihat etmiş sahabelerdir. 
Müslümanlar arasına o zamanlarda ekilen fitne tohumlarının acı meyvelerini günümüz Müslümanları arasında hala görmek mümkündür. 
Değerli dostlar! 
Şimdi size sormak istiyorum; bu elim hadisenin taraftarı olan Hz. Ayşe validemiz ve Hz.Ali(ra) hakkında; ne Allah’ın kelamı olan Kur’an-ı Kerim’de, ne Efendimizin hadislerinde, ne de tarihe malolmuş İslam ulemasının fetvalarında itham eden, İslama ihanet etmekle suçlayan bir hükme rastladınız mı? Elbette hayır… O halde biz kim oluyoruz ki, yerinde kalanlarımız ayrılanları, ayrılanlar da yerinde kalanları ihanetle, döneklikle suçlayabiliyoruz. Bu itham ve suçlamalarla devletimizin bekasına, milletimizin birliğine ve vatanımızın bütünlüğüne hizmet ettiğimizi mi zannediyoruz? Derin ayrışmalara sebep olduğumuzun ve husumet tohumları ektiğimizin farkında mıyız? 
Gönül birlikteliğimiz olan herkesi aklı selim ile hareket etmeye davet ediyorum.
Hepinizi seviyorum, sevgi, saygı ve selamlarımı sunuyorum.
Mehmet DOĞANBu yazı 1202 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI