www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
ÇANAKKLE GEÇİLMEZ (2)


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

Değerli okurlarım; Bir önceki yazımda belirttiğim gibi, 18 Mart 1915'de, denizden, büyük bir taaruz harekatı başlatan Müttefik kuvvetler, Nusret Mayın gemisinin döktüğü mayınlar ve tabyalarımızdaki Mehmetçiğin inanılmaz fedakarlığı sayesinde büyük bir hezimete uğrarlar.Deniz filosunun en önemli gemilerinin bir çoğu batar veya kullanılamayacak hale gelerek savaş dışı kalır. Müttefikler, bu ağır yenilgi üzerine, karadan Türk tabyaları düşürülmedikçe, denizden donanma geçirmenin mümkün olmadığı kanaatine varırlar.
Gelibolu yarımadasına karadan çıkartma harekatı yapmak üzere, Akdeniz Kuvvetleri Baş Komutanlığına getirilen General Sir lan Hamilton, İngiliz ve Fransız askerlerinin Seddülbahir'e,"Anzak" denilen Avusturalya-Yeni Zelanda ve diğer askerlerin Arı burnu'na çıkarılmasına karar verir. Böylece göz göze, diş dişe amansız kara savaşları başlar. Oluk oluk kanlar akar,öbek öbek ceset tarlaları oluşur.Kanlı boğuşmalar yaşanır. Tarih, nice unutulmaz destanları hafızasına kaydeder. Merhum Akif'in dediği gibi, dünyada eşi ve benzeri olmayan bir Boğaz harbi yaşanır. En kesif orduların dördü beşi, tepeden yol bularak Marmara'ya geçmek için, kaç donanmayla ufacık bir kara parçasını sararlar.
Mehmetçik; güneşe,fırtınalara,soğuk ve yağmura karşı korunmasız siperlerde, çamur ve toz içinde aç ve susuz günler geçirir. Fakat, dünyanın bütün vasıta ve imkanlarına sahip düşmanlarıyla arslanlar gibi çarpışır. Allah adını yürekten haykırarak düşmana saldırır. Bu ne sessiz, bu ne gösterişsiz vatan sevgisiydi ki, düşmanlarını bile kendine hayran bırakır. İngiliz general Sir lan Hamilton tuttuğu Gelibolu Günlüğünde şunları yazar:" Hakikaten ben hayatımda bu derece cesur asker görmedim. Bazıları ideal nitelikteler. Hücuma kalkıp ilerlemeye başladılar m ı üzerlerine yağdırdığımız mermi sağnağına aldırmadan soğukkanlılıkla ayağa kalkıyor, siperlerden fırlıyor ve başlıyor ateş etmeye,el bombası atmaya..."
İngilizler, 3 yıl sonra İstanbul'u işgal ettiklerinde, askeri arşivlerimizden Çanakkale'de uğradıkları mağlubiyetin sebebini araştırırlar.Bir İngiliz General, Seddülbahir'de bir Türk taburu ile savaştıklarını gördüğünde hayretler içerisinde kalır. Zira onlar çıkarma sırasında, orada kendilerine bir tümenin karşı koyduğunu sanıyorlarmış.
19. Tümen Komutanı olan Mustafa Kemal de Mehmetçiğin kahramanlığını ve ruh halini şöyle anlatır. "Karşılıklı siperler arasında mesafe 8m... Yani ölüm muhakkak... Birinci siperdekiler hiç biri kurtulmamacasına dövüşüyor. İkincidekiler onların yerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz .? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir duraksama bile göstermiyor,sarsılma yok. Okuma bilenler ellerinde Kuranı Kerim cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler kelime-i şahadet getirerek yürüyorlar. Bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik misalidir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Savaşını kazandıran bu yüksek ruhtur."
İşte bu yüksek ruhla çarpışan 57. Alayın Komutanı Yarbay Hüseyin Avni Bey başta olmak üzere, alayın tamamı kahramanca çarpışarak şehit olur. Geriye sadece alayın kanlı sancağı kalır. zaferden sonra madalya merasimi yapılır. 57. Alay çağırıldığında,sancağını başka bir alaydan bir Mehmetçik getirir. Madalyası sancağa takılırken gözyaşları sel olur.
Çanakkale'de, düşman, Müslüman Türk'ten beklemediği ve ummadığı bir sille yer. Türk ordusu,bir defa daha kendini ispat ederek dünyanın en üstün kuvvetlerini perişan eder. Müttefikler mağrur bir şekilde geldikleri Çanakkale'den tarihin utancı ile dönerler.
Çanakkale denilince, Ezine'li Yahya Çavuşu, Havran'lı Seyit Onbaşı'yı , Cide'li Mahmut Çavuşu ve bu topraklar için kendini feda eden 253 bin şehidimizi hatırlamamak, gözyaşlarına hakim olmak mümkün mü.? Kendilerine vatan borçlu olduğumuz tüm şehit ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Çanakkale Geçilmez (3 ) de buluşmak üzere. Allah'a emanet olunuz.

Cuma günü görüşmek üzere Allaha emanet olunuz. 
Mehmet DOĞAN
mehmet_dogan1956@hotmail.comBu yazı 1960 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI