www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
BİR SAAT ADALETLE HÜKMETMEK...


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

Değerli okurlarım;
Dünyanın pek çok ülkesinde hükümet icraatlarının adilliği, yargı ve yargıçların durumu hep tartışıla gelmiştir. Bizim ülkemizde de durum bundan farklı değildir. Özellikle son zamanlarda Adalet Bakanlığı’nın uygulamaları, yeni kurulan mahkemeler ve bu mahkemelerin verdiği kararlar şimdiye kadar olduğundan çok daha fazla vicdanları yaralamakta ve büyük tepkilere neden olmaktadır. Her sabah, değişik bahanelerle yapılan yeni operasyonlarla uyanıyoruz. Özellikle bölücü terör örgütü mensuplarıyla, kaçakçılık ve organize suçlularına karşı başarı ile mücadele etmiş polisler ve şefleri gözaltına alınıyor. Elbette suçlu varsa cezasını çekmelidir. Ancak, “yanımızda yer almıyor” diye herkese “paralel” damgasını vurup hukuku katlederek cezalandırmaya çalışmak, hem bu dünyada hem de ahirette hesabı kolay verilebilecek bir hareket değildir. Referansının İslam olduğunu söyleyen ve Hz. Ömer adaletini dilinden düşürmeyenlerin bunlara nasıl cesaret ettiğini anlamak mümkün değildir. 
Hakim ve savcıların verdikleri kararlardan dolayı tutuklanması hukuk tarihinde bir ilk olduğu söylenmektedir. Tutuklanan bir hakimin doktor olan eşinin işine son verilmesi, kreşe devam eden çocuğunun kreşten atılma iddiaları ulusal basında yer almıştır. Şayet bu iddialar doğru ise, sözün bittiği noktaya gelmişiz demokrasi, adalet, hukuk ve insan hakları gibi insanlığın ortak malı olan kavramları mezara gömmüşüz demektir. Hükümetin, yandaş yargı oluşturduğu iddiaları bir hayli yaygındır. Doğru olan şeyi yasalaştırmak yerine, yanlış olan şeylere yasa ile doğruluk kazandırılmak isteniyor. Adalet devletin temelidir. Adaletin gayesi vatandaşlarımız arasında eşitliği sağlamaktır.
İyi olmak kolaydır, ancak adil olmak zordur. Devlet büyüklerimizden adil olmalarını beklemek en tabii hakkımızdır. Memleketler silahla alınır, ama adaletle muhafaza edilir. Adaletin olmadığı bir ülkede iç barış ve huzur olabilir mi? “İnsanların en büyüğü yüksek makamda iken tevazu gösteren, güç sahibiyken affeden ve kuvvetli olduğunda adaletle hareket edendir.” Ülkemizi yönetenler unutmamalıdır ki “Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.” 
İbretlik, tarihi bir hadiseyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Osmanlı Devleti’nin ilk Şeyhülislamı Molla Fenari’dir (1350-1431).Molla Fenari şeyhülislam olmadan önce Bursa kadısı idi. Onun kadılığı zamanında bir adam pazardan bir at satın alır. Fakat alışverişin hemen arkasından atın hasta olduğunu fark eder. Atı geri vermek ister, ama satın aldığı adam zorluk çıkarır, atın hastalığını kabul etmez. Bunun üzerine kadıya gidip durumu anlatmak ister. Mahkemeye gittiğinde kadıyı yani Molla Fenari’yi yerinde bulamaz. İşini ertesi güne bırakır. Fakat at o gece ölür. Adam ertesi gün olanları kadıya anlatır, mağdur olduğunu ne yapması gerektiğini sorar. Molla Fenari “Senin zararını ben ödeyeceğim” der. Adam hayretle kadıya bakar,”Niçin siz ödeyeceksiniz, konuyla hiçbir ilginiz ve suçunuz yokki…”der. Molla Fenari, “Evet öyle görünüyor. Ama aslında benim de suçum büyük. Eğer sen dün makamıma geldiğinde ben yerimde olsaydım, olaya müdahale eder, atı geri verdirir, paranı iade ettirirdim. At da sahibinin elinde ölmüş olurdu.Bu imkan şimdi yok olmuştur.Senin zararına benim makamımda bulunmamam sebep olduğu için zararını ben ödeyeceğim” der ve öder.
Değerli okurlarım;
Hukuku ayaklar altına alıp, adaleti yok edenleri cezalandırmayan milletlerin son durağı tarihin çöplüğüdür.

Cuma günü görüşmek üzere Allaha emanet olunuz.

Mehmet DOĞAN
mehmet_dogan1956@hotmail.comBu yazı 2177 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI