www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
ALLAH’IN “MÜKAFATINI BEN VERECEĞİM” DEDİĞİ İBADET!


Mehmet DOGAN MEHMET DOGANLA CUMA SOHBETİ
mehmet_dogan1956@hotmail.com
 
 

Değerli okurlarım;
Ramazan denilince, biz Müslümanların aklına oruç gelmektedir. Oruç, İslam’ın beş şartından biridir ve Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor: 
“Oruç ateşe karşı bir perde, müstahkem bir kaledir.”
Kulun her ameline emeği nispetinde mükafat verilir ve miktarı bellidir. Her iyiliğe on mislinden yedi yüz misline kadar, bazı gün ve gecelerde ise, daha fazla mükafat vardır. Ancak, oruç müstesna tutulmuştur. Orucun sevabı çok daha fazladır. Zira Allah-u Teala bir hadis-i kudside şöyle buyuruyor: 
“Oruç benim içindir, onun mükafatını ben vereceğim. Zira oruçlu kişi yiyecek ve içeceğini sırf benim için bıraktı. 
Oruç tutan kimsenin Allah’ın izniyle cehennem ateşinden kurtulacağı müjdelenmektedir. Bir hadis-i şerifte: 
“Kim Allah’ın rızası için bir gün oruç tutarsa, Allah onunla ateş arasına genişliği yer ile gök arasını tutan bir hendek kılar.” Buyrulmaktadır.
Başka bir hadis-i şerifte ise, cennette “Reyyan” denilen kapıdan sadece oruçluların gireceği belirtilmektedir. Oruçla ilgili benzeri daha bir çok hadis-i şerif mevcuttur. 
Peygamber efendimizin (s.a.v.) bir başka müjdesini siz değerli okurlarımla paylaşmak isterim: 
“Oruçlu için iki sevinç vardır: Birincisi orucunu açtığı zamanki sevincidir. Diğeri de Rabbine kavuştuğu zamanki sevincidir.” Buradan anlaşılıyor ki; Cenab-ı Hak oruç tutan kullarını sevindirecektir. 
Başka bir hadis-i şerifte ise: “Oruçlular kabirlerinden kalktıklarında, ağız kokularından tanınacaklardır. Çünkü onların ağız kokusu, miskten daha güzel olacaktır.” Buyrulmaktadır.
Oruç tutan insanın; kalbi yumuşar, merhamet duyguları coşar, açların ve yoksulların halinden, her zamankinden daha fazla anlar. Yardım hususunda daha cömert davranarak, toplumda kardeşlik duygularının gelişmesine katkıda bulunur.
Değerli okurlarım; 
Orucun tıbbi yönden sayısız faydalarının olduğu tespit edilmiştir. Ancak, esas olan Allah’ın rızasını kazanmak için oruç tutmaktır. İşte böyle bir orucun mükafatını Cenab-ı Hak “Ben vereceğim” diyor.

Mehmet DOĞANBu yazı 1870 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI