www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam
HORMA KANYONU


Cemal KAYA GÖNÜL ADAMI
abc
 
 

Türkiye'nin kanyonlar literatüründe sulu kanyon olarak bilinen kanyonlardan olan bu kanyon, olağan üstü doğal yaşamı ile yüz yıllardır yöre halkı tarafından Ayı Deresi olarak bilinmesiyle ünlü olup, yaban hayatına ev sahipliği yaparken, ayı popülasyonu bakımından ilk sırayı almaktadır.
Karstik yapısındaki onlarca mağaraları, ayılar başta olmakla, tilki, Porsuk, sincap, sansar, kurt gibi yırtıcı hayvanların barınaklarını oluşturur.
Yan duvarlarındaki oylumların yüzlerce çeşit florası geyik ve karacalara beslenme imkanı sağladığından ve bu oylumlarda rahatlıkla gizlenebildiklerinden bu hayvanların da yaşam alanlarını oluşturduğu bilinmektedir. Dere yatağındaki tatlı su da kefal, sazan ve alabalık bulunduğundan, kanyon içlerinde kunduza da rastlanmaktadır. Kanyon yan duvarlarında yetişen ardıç ( taksus bakkata) ve şimşir son otuz yıl öncesine kadar, bazı mutfak aletleri yapımında kullanılan ve bakteri üretmeyen ağaç cinsi olduğundan yöre halkına gelir sağlamıştır. Yine yöre halkına gelir sağlamasıyla ünlü ıhlamur ve alizarin ağaçları da yer yer bulunmaktadır.
Kanyon orta yerlerinde yassı taş mevkiinde tarihi bir su değirmeni bulunduğu söylense de, girişten yüz metre mesafede bulunan değirmen kalıntıları yirmi yıl öncesine kadar çalışıp, su değirmeni olarak hizmet veriyordu. Girişte kemerli göletin önüne yapılan bend şu an olmasa da yerinin izleri gözle görülebilmektedir.
Kanyon boyunca en yükseği 22 metre olan irili ufaklı 17 adet şelale bulunmaktadır. Kaya kartalı, Ardıç kuşu, kırlangıç ve alakarga gibi kuş türlerine sıkça rastlansa da akşamları yarasa ve baykuş da görülmektedir. Yan duvarların yüksekliği yer yer yedi yüz metrelere kadar çıksada her iki tarafa da yan duvarlardan çıkışlar yapılabilmektedir. Kanyon içindeki belli başlı mağaralar ; yılanlı mağara, çatal in mağarası, su ini mağarası, davar ini mağarası, Güney mağara, kürtini mağarası, samanlı mağara, gürnek mağarası, Porsuk ini mağarası, tavşanlı mağara, keçi boynuzu mağarası, küp mağarası, Pınarcık ayağı mağarası, akıntılı mağara, dana burnu mağarası, bakacak mağarası gibi mağaralardır. Bunların dışında irili ufaklı bir çok isimsiz mağara ve karstik yapı dehlizleri bulunmaktadır. Kanyon Doğu yakası zirvesinde bulunan yumru çal türbesi kalıntıları mevcut olup, daha 30-40 yıl öncesine kadar bu türbede adak kurbanları kesilerek dini merasimler yapılırdı. Yörenin göç vermesiyle ve geleneklerin unutulmasıyla bu türbe ziyaretleri otuz yılı aşkın zamandır yapılmamaktadır. — Eyüp Balcı ve 18 diğer kişi ile birlikte.Bu yazı 228 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI