www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam


Vali Karadeniz Başkanlığında Coğrafi İşaretler Toplantısı Yapıldı
İlimizde üretilen ve İlimize özgü olan ürünlere ilişkin Türk Patent ve Marka Kurumundan Coğrafi işaret alınması çalışmalarına yönelik düzenlenen Coğrafi İşaretler Toplantısı, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Vali Karadeniz Başkanlığında Coğrafi İşaretler Toplantısı Yapıldı
+ -
Reklam
Ayrıca Toplantıya Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Rahmi Vidinlioğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Cafer Açıkel, KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu ile ilgili İlçe Kaymakam ve Belediye Başkanları kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum ve sektör temsilcileri katıldı.
 
Kastamonu’nun 10 adet tescilli Coğrafi İşareti olduğunu ifade eden Vali Karadeniz “Bugün itibari ile iki ürünümüz daha listeye eklendi Kastamonu Simidi ve Devrekani Hindi Banduması altıncı ayda coğrafi işaret tescili aldı bunun yanında ilanda olan ürünlerimiz var bunlardan birisi Tosya Kıstısı şuanda üç ürün ilan aşamasına geldi diyebiliriz ve bunlara itiraz olmazsa önümüzdeki birkaç ay içerisinde onlarda coğrafi işaret almış olacak. Bugün toplantıda bunlarla ilgili yapılan çalışmaları tekrar bir gözden geçirelim. Çünkü şuana kadar yürüyen süreç komisyonda bulunan arkadaşların gayreti ile yürüdü. Coğrafi işaret almış ürünlerle ilgili yapmamız gereken işleri de gözden geçirmemiz, ürünlerin vasfını korumamız, sürdürmemiz lazım hemde işlemleri devam eden ilan aşamasındaki o üç ürünle birlikte toplam 18 ürünün şuanki işlem durumunu değerlendirelim toplantımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ”şeklinde konuştu. 
 
Taşköprü Sarımsağı, Taşköprü Kuyu Kebabı, Pınarbaşı Karaçorba, Tosya Pirinci, Tosya Bıçkısı, Daday Etli Ekmeği, Kastamonu Çekme Helvası, Kastamonu Siyez Bulguru, Kastamonu Simidi, Devrekani Hindi Banduması İlimizde tescilli coğrafi işaretleri olan ürünler arasında yer almaktadır.  
    
Toplantıda Coğrafi işaret alınma çalışma ve işlemleri devam eden Araç Soğanı, Cide Ceviz Helvası, Devrekani Cırık Tatlısı, Doğanyurt Kestane Balı, Fındık Şekeri, Göce Çorbası, Kastamonu Kestane Balı, Kastamonu Örme Fanilası, Kastamonu Pastırması, Kastamonu Siyez Buğdayı, Kastamonu Siyez Unu, Kastamonu Taş Baskı Dokuması, Kastamonu Tiridi, Kastamonu Üryani Eriği, Kastamonu Yaş Tarhanası, Şehit Şerife Bacı Mantısı, Şehit Şerife Bacı Tatlısı, Tosya Kıstısı konuları görüşüldü.
 
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN   Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1061 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI