www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam


Üniversite’den AYM kararına eleştiri
Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü, Anayasa Mahkemesi’nin gündemdeki kararını yaptığı basın açıklamasıyla eleştirdi.

Üniversite’den AYM kararına eleştiri
+ -
Reklam

Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü, Anayasa Mahkemesi’nin gündemdeki kararıyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Kandan beslenen terör örgütüne yönelik bu meşru mücadelede, devletimize yönelik söz konusu suçlamaların ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği açıktır” ifadesini kullandı.Rektörlüğün açıklaması şöyle:

“Anayasa Mahkemesi, 2016 yılında yayınlanan sözde barış bildirisini imzalayan kişilerce yapılan başvuru üzerine imzacı kişilerin haklarının ihlal edildiği yönünde karar vermiştir. Karara konu olan bildiri metninde, terör örgütüne ve terör eylemlerine karşı haklı bir mücadele yürüten Türkiye Cumhuriyeti katliam yapmak, tecrit ve sürgün politikası uygulamakla suçlanmaktadır.

Kandan beslenen terör örgütüne yönelik bu meşru mücadelede, devletimize yönelik söz konusu suçlamaların ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği açıktır. Temel insan hak ve hürriyetleri arasında yer alan ifade hürriyeti, hiç şüphesiz kabulü zor ve incitici nitelikte farklı görüşlerin dile getirilmesine imkân vermektedir. Bununla birlikte şiddete çağrı, terör propagandası ve suç işlemeye tahrik gibi fiillerin ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilmesi söz konusu değildir.

Kastamonu Üniversitesi olarak insan hakları ve ifade hürriyeti adı altında ülkemize ve milletimize tehdit oluşturacak hiç bir söz ve fiili benimsemediğimizi ve ülkemizi karalamak isteyenlerin karşısında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla sunarız.”
Kaynak: Kastamonu Üniversitesi

Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1166 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI