www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Bugun...
Reklam
Reklam


Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Eligüzeloğlu’ndan Arabanlı üreticilere tepki
Araban sarımsağı, Taşköprü Sarımsağından daha kaliteli haberine, Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Abdullah Eligüzeloğlu’ndan yanıt geldi.

Taşköprü Sarımsak Üreticiler Birliği Başkanı Eligüzeloğlu’ndan Arabanlı üreticilere tepki
+ -
Reklam

Eligüzeloğlu yaptığı açıklamada; “Üreticisinin beyaz altın olarak adlandırdığı sarımsak, 5 yıl önce üretimine başlandığı Güneydoğu'da üreticisinin yüzünü güldürüyor. Kalitesi ve dayanıklılığı ile Taşköprü sarımsağına rakip olan Araban sarımsağı, fiyatı ile de üreticisini sevindiriyor” dedi.

Eligüzeloğlu, “Yazılı basında Araban Sarımsağının, Taşköprü sarımsağından kaliteli olduğunu dair haberler okudum. Biz hiçbir zaman Taşköprü sarımsağının, şu yada bu bölge sarımsaklarından daha kaliteli olduğunu, dillendirmedik. Çünkü biz kalitemizden eminiz. Reklam yapmaya ihtiyaç duymuyoruz. Sarımsak, Taşköprü üreticisinin yaşam biçimidir. Adeta sarımsakla yatar sarımsakla kalkarız. Sarımsağı sanki bir çocuğumuzmuş gibi özenle büyütürüz. Bu işin felsefi boyutu, bilimsel olarak Türkiye’de coğrafi işareti ve patenti alınmış morfolojik ve kimyasal özellikleri laboratuvar ortamında test edilerek kanıtlanmış ve tescillenmiş tek sarımsaktır. Bilimsel olarak kanıtlanmış bu özellikleri değişik platformlarda yayınlanmış ve duyurulmuştur. Kendi sarımsaklarının daha kaliteli olduğunu iddia edenler, kendi sarımsaklarının özelliklerini laboratuvar ortamında test ettirerek karşılaştırabilirler. Bu iş afaki sözlerle boş laflarla olmaz. Yani Taşköprü Sarımsağı başka bir bölgeye diktiğimiz zaman, yada başka bölge sarımsaklarını Taşköprü’ye diktiğimiz zaman aynı kalite elde edilmiyor. Taşköprü Sarımsağının kaliteli tohumu, ilçemize has iklim koşulları ve özellikle toprak yapısıyla buluşmasıyla birlikte, benzeri olmayan Beyaz Altın üretiliyor. Türkiye’de yetişen sarımsaklar içerisinde aroması en yüksek olan ve raf ömrü en uzun olandır. 10 ay doğal koşullarda kendini muhafaza eder” dedi.

Haber: Hamza Sefa YILMAZ
Kaynak: Mehmet Tugcu

Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1259 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI