ResimLink - Resim Yükle
TOSYA D100 KARAYOLUNDA TRAFİK KAZASI

TOSYA D100 KARAYOLUNDA TRAFİK KAZASI

Haber: Sedat Ağacıkoğlu Kastamonu'nun Tosya ilçesi Çaykapı kavşağında meydana gelen Trafik Kazasında iki
Ana Sayfa YAZARLAR 10.03.2020 2893 Görüntüleme
Tuncay SAKALLIOĞLU

Emekli Öğretmen

KİTAB-I MUHAMMEDİYE ve UNUTULMUŞ BİR GELENEK

Kitab-ı Muhammediye , Eski Anadolu Türkçesi ile, Hacı Bayram-ı Veli’nin talebelerinden Yazıcıoğlu Mehmed tarafından 1449 yılında yazılmış manzum bir eserdir. 9000 beyit ve on sekiz bin mısradan oluşur. Binlerce kopyası yazılmış ve Kur ‘an’ dan sonra en çok okunan kitaplardan biri olmuştur .
Camilerde, tekkelerde , köy odalarında, özellikle uzun kış gecelerinde mevlit tarzı makamla okunurdu.. Dokuz bin beytin tamamını ezbere bilenlere ” Muhammediye Hafızı ” denirdi.Bazı camilerde bu kitabı okumakla görevli ” Muhammediyehân ” olduğu söylenir.
Üç bölümden oluşan eserin en etkili bölümü , vafat-ı Muhammed , İmam Hasan ve Hüseyin bölümleridir..Muhammediye, Osmanlı coğrafyasından başka Kafkasya , Kazan ve Kırım’da bilinen ve okunan bir eser olmuştur.
Yazma eser kütüphanelerimizde pekçok nüshası vardır. Fotoğraflarını verdiğim nüsha en eskilerinden biri olup , hicri 17 Zilkade 982 , miladi 1585 tarihinde Mustafa bin Ahmet tarafından istinsah edilmiştir. Harekeli nesih ve ilginç satır tertibiyle muhteşem bir tarzda yazılmış ve eksiksiz olarak günümüze gelmiştir..
Son sayfada , muhtemelen kitabın sahibi olan 26.Yeniçeri Bölüğünden Kıyâmi isimli bir kişi , 1030 yılı Receb ayının on beşinci pazartesi günü ( 1621 ) sabah namazı vaktinde dünyaya gelen kızı Ayşe’nin doğumunu not düşmüş ve 26.Bölüğün amblemi olan ” yeniçeri otağı ” nı çizmiştir.Aradan yüzyıllar geçmiş , Ne Yeniçeri Ocağı , ne Kıyami ne de sevgili kızı Ayşe var.İnsanın ise bir kâğıt kadar ömrü ve hükmü yok..
Bugün de unutulmak üzere olan bir eser ve unutulmuş bir gelenekten bahsettik.Yazana , okuyanlara ,dinleyenlere rahmetler olsun..
T.S

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil