ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa YAZARLAR 11.05.2020 1341 Görüntüleme

Karantina günlerinde okumanız için Kitap önerileri (4)

BEN, YUNUS Bir Garip ÂŞIK  / BEYAZIT AKMAN

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2015 Uluslararası Tarihi Roman ve Romanda Tarih Büyük Ödülü’ne lâyık görülen “ Dünyanın İlk Günü” ve “ Cennetin Kapıları”  romanları  ile  büyük ilgi  gören Beyazıt Akman, 1981 Kastamonu doğumludur. İngiliz Dili ve Edebiyatı üzerine olan lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ’de bitirdi. Master ve doktora çalışmalarını Amerika’da tamamladı. Amerika’da on yıl yaşayan, dersler veren, araştırmalar yapan Akman, 2014 yılında Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Halen Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde araştırmalarına devam etmektedir.

Beyazıt Akman, “ BEN, YUNUS Bir Garip Âşık” isimli romanında  Yunus Emre’yle  ilgili  menkıbeleri  şiirsel bir üslûpla bir araya getirmiş ve bir roman oluşturarak  bizlere aktarmış.

Hacı Bektaş dergâhına yiyecek bulmak için giden fakat “ Sana buğday değil nefes versek olmaz mı?” teklifi ile karşılaşan  Yunus, buğday ister. Eve dönüp de olanları öğrenince  annesi: “ Sen ne yaptın oğul, Şeyhin nefesi reddedilir mi?” diye Yunus’a kızar.  Yaptığından pişman olan Yunus, tekrar Hacı Bektaş dergâhına gitse de: “ Sen nasibini kaçırdın. O rahmet artık burada değil.” cevabını alır.

Taptuk Emre dergâhına kabul edilen Yunus’a önce dergâha  su taşıma, daha sonra da odun taşıma görevi verilir. 40 yıl dergâhın odunu taşıyan Yunus: “ Bu dergâha eğri mürit de, eğri odun da giremez”  diyerek dümdüz odunlar taşır. Neticede Taptuk Emre, Yunus’a : “ Vaktin geldi. Sendeki hazinenin kilidi açıldı. Sen artık piştin.” diyerek elindeki asayı fırlatır ve der ki: “ Şimdi git bu asayı bul. Buluncaya kadar da insanları irşat et.”

Yunus artık şeyhinin  asasını arar. Bu arama sırasında çobanla, alimle, mezarcıyla olan sırlı hikâyeler anlatılır, anlatılanlar şiir olup sekiz asır öncesinden günümüze kadar gelir.

Beyazıt Akman’ın bu güzel eserini  karantina günleri  ve mübarek ramazanda   okumanızı  tavsiye ediyorum. (1)

 

KAYIK ve KAĞNI Şehit Şerife Bacı / HASAN BASRİ ŞENEL

Hasan Basri Şenel, 1950’de Ankara’da doğdu. Yazar aslen Kastamonulu’dur. Öğrenimini tamamladıktan sonra çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalıştı. Yazı çalışmalarına öğrencilik yıllarında başlayan yazar, 1993’de emekli olduktan sonra hikâye ve roman türlerinde yoğunlaştı.  “ A.S.İ.T , Savcı, Beşinci Mezar, Yaşatmaya Ölmek, Fıkroman “ gibi eserlere  imza atan Şenel’in bu yazımıza konu olan  romanı “ Kayık ve Kağnı” , yazarın Post Yayın’dan çıkan ilk kitabıdır.

Kayık ve Kağnı’da  Birinci Dünya Savaşı sonrasında dört bir yandan işgale uğrayan vatanımızın kurtarılması için İstiklâl Yolu adı verilen “ İnebolu, Küre, Kastamonu, Çankırı, Ankara”  güzergâhında kadını ,erkeği, çocuğu, ihtiyarıyla verilen şanlı direnişin destanı anlatılmaktadır. Hasan Basri Şenel, Kayık ve Kağnı’da İnebolu’da kayıkçıların fedakârlıklarını, Hamamcı Kadı Salih  Reis’i, İnebolu’dan alınan cephane ve malzemelerin kağnı kolları ile zor şartlarda, fedakârca taşınma hikâyesini, kurtuluşun  sembolü annelerimizden birisi olan Şehit Şerife Bacı’yı anlatmış.

Atatürk: “ Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” demişti.    Hasan Basri Şenel,  “ Kayık ve Kağnı”da  ecdadımızın  başardığı  kurtuluş destanını anlatarak gençlerimize  okuyup örnek alacakları ve atalarıyla gurur duyacakları güzel bir esere imza  atmış. Karantina günlerinde okunması gereken bu eseri okuyucularıma tavsiye ediyorum. (2)

 

NE YAPMALI / OKTAY SİNANOĞLU

Oktay Sinanoğlu, 1935’de İtalya’nın Bari şehrinde doğdu. 1953’de Ankara TED’İN Yenişehir Lisesi’ni birincilikle bitirdi. TED tarafında ABD’ye burslu olarak kimya mühendisliği okumak üzere gönderildi. 1956’da  Kaliforniya Üniversitesi  Berkeley Kimya Mühendisliği’ni birincilikle bitirdi.1959’da Kaloforniya Üniversitesi’nde Kurumsal Kimya Doktorası yaptı. 26 yaşında dünyanın en genç profesörü oldu. Çok sayıda ödül kazandı. Türkiye Cumhuriyeti, çıkardığı özel kanunla Sinanoğlu’na “ Türkiye Cumhuriyeti Profesörü” ünvanı verdi.

“ Bye- Bye Türkçe, Hedef Türkiye ,Büyük Uyanış” gibi eserleri bulunan Oktay Sinanoğlu’nun bir diğer eseri de “ Ne Yapmalı”dır.  “ Bu vatan Türk vatanıdır. Bir karış toprağı bile kimseye verilemez. Bu milletin resmi dili, eğitim dili Türkçe’dir. Vatanımıza ve Türkçe’ye sımsıkı sarılacağız. Halkımızın maddi ve manevi refahı da o yoldan geçecek.” diyen ve 19 Nisan 2015  tarihinde kaybettiğimiz , ömrü kültür emperyalizmi ile savaşmakla geçmiş Rahmetli Oktay Sinanoğlu’nun “ Ne  Yapmalı” adlı eseri ile  diğer eserlerini  sizlere tavsiye ediyorum.(3)

 

KÖÇÜRME  MANGALA / ARSLAN KÜÇÜKYILDIZ

Arslan Küçükyıldız, 1961’de  Taşköprü’de doğdu. 1978’de Göl Öğretmen Okulu’nu, 1981’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nü bitirdi. 1985’de Telsiz Genel Müdürlüğü’nde memuriyete başladı. 1987’de TRT’nin açtığı yardımcı prodüktör sınavını  kazanarak TRT’ye girdi. Küçükyıldız, TRT’de çok sayıda programın yapımcı- yönetmenliğini yaptı. Yurt Dışı Yayınlar Genel Müdürü olarak Türk Dünyası ile ilgili çalışmalara imza attı. 2018’da emekli olarak Cide’ye yerleşti.

Arslan Küçükyıldız’ın” Altın Asra Girerken Türkmenistan “ eseri Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı’na sunulmuştur.

Yazarın bir diğer eseri de “ Türk Zekâ Oyunları:1  Köçürme Mangala”dır.

“Köçürme”  satranca benzeyen ve satrancın atası  olan ve binlerce yıldır oynanan bir zekâ oyunudur. Türklerden  Araplara geçen  Köçürme, oradan da dünyaya  değişik adlarda  dağılmıştır. Belli sayıdaki küçük kuyulara, belli sayıdaki taşların birer birer sırayla göçürülmesi, dağıtılmasıyla oynanan ve eldeki son taşın bırakıldığı  kuyudaki konumuyla üstünlük kazanılan bir oyundur. Köçürme oyunu, çok geniş bir oyun ailesidir. Yüzlerce değişik ad ve onlarca kuralla oynanan çeşitleri vardır. Köçürme oyunu 17. yüzyıldan itibaren Türklerden dünyaya yayılmıştır.

Küçükyıldız’ın büyük emek mahsulü olan ” Köçürme Mangala” adlı eser, özellikle televizyon ve bilgisayarların yok ettiği kültürel ve folklorik değerlerimizden birisini kaybolmaktan kurtaran ve yeniden kamuoyunun ilgisine sunan çok değerli bir  çalışma.

Küçükyıldız: “ Kitap, öncelikle içindeki oyunları oynayarak eğlenecek ve kendini geliştirecek olan Türk çocuklarına sunulmuştur.” diyor. Bu değerli çalışmayı karantina günlerinde okumanız gereken bir başka eser olarak tavsiye ediyorum. (4)

__—————————————————————————————————

(1)  BEN, YUNUS Bir Garip Âşık / BEYAZIT AKMAN

Kopernik Kitap/ www@kopernikitap.com / 0216 520 02 60

(2)  KAYIK ve KAĞNI Şehit Şerife Bacı / HASAN BASRİ ŞENEL

Post Yayın Dağıtım/ www.postkitap.com / 0212 512 70 20

(3)  NE YAPMALI / OKTAY SİNANOĞLU

Alfa Yayınları/ www.alfakitap.com / 0212 511 53 03

(4)  KÖÇÜRME MANGALA / ARSLAN KÜÇÜKYILDIZ

Delta Kültür Yayınevi / www.deltakitap.com / 0312 433 17 72

Yazar İletişim: arslankucukyildiz@gmail.com

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

ÂŞIK VEYSEL’İ ANIYORUZ

ÂŞIK VEYSEL’İ ANIYORUZ

Hazır Site by Uzman Tescil