ResimLink - Resim Yükle
Ana Sayfa YAZARLAR 6.05.2020 2276 Görüntüleme

Karantina günlerinde okumanız için Kitap önerileri (3)

UZAKTA BİR LİMAN / M. ÇAĞRI KÜÇÜKYILDIZ

M. Çağrı Küçükyıldız, 1981’de Kastamonu’da  dünyaya geldi. Üniversite eğitimini İTÜ Denizcilik  Fakültesi’nde tamamladıktan sonra çok uluslu personelin bulunduğu ticaret gemilerinde kaptanlık yapıp dünyanın çeşitli ülkelerini ve kültürlerini tanıdı. Ney üflemeyi öğrendi tasavvuf kültürü ile tanıştı. Halen  Londra’da Birleşmiş Milletler çatısı altında bulunan Uluslararası  Denizcilik Örgütü’nde ( IMO) çalışmaktadır. Yazarın   2012 yılında yayınlanan  “Uyku Mevsimi”   ilk hikâye kitabıdır.

“ Uzakta Bir Liman” 12 hikâyeden oluşan bir eser. Hikâyelerde yazarın mesleği dolayısıyla yaşanmışlıkların etkisi var. Sıkılmadan, zevkle okuyacağınız hikâyelerde hem yaşadığınız bilindik mekânları ve olayları, hem de bilmediğiniz uzaklardaki limanları bulacaksınız. (I)

SECDEDEN SEHPAYA  Elma ve Bıçak / Ş. ADNAN ŞENEL

Ş. Adnan Şenel, 1961’de Ankara’da doğdu.  Aslen Kastamonulu  bir aileye mensuptur. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi “ Eğitimde Psikolojik Hizmetler” bölümünü bitirdi. Çeşitli gazete ve dergilerde yazar, editör, idareci olarak görev yaptı.

“ Ölümden  Önce  Aşk Vardı, Kaçak Yürek, Mezardaki Göz” yayınlanmış romanlarıdır.

Bir 12 Eylül romanı olan” Secdeden Sehpaya”  dönem  eseridir:

Osman,  ülkenin  problemli günlerindeki kavgalardan birinde sol görüşlü bir genci öldürür. Osman’ı aramaya çıkan amca oğlu  Ömer olay yerine geldiğinde iş işten geçmiştir. Ömer, Osman’ın elindeki cinayet silâhını  alarak O’nu olay yerinden uzaklaştırır. Ama polis olay yerinde Ömer’i yakalar. Romanda Ömer’in cezaevi günleri, yaşadığı acılar, O’nu idama kadar götüren süreç  ana konu olarak ; yine sağ görüşlü bir gazeteci olan Nedret’le sol görüşlü  öğretmen  Sevda’nın aşkı da romanda Ömer’in hikâyesi ile birlikte anlatılmaktadır.

Bu güzel eseri karantina günlerinde okuyacağınız kitaplar arasında olmasını tavsiye ediyorum.(2)

 

KASTAMONU KÜLTÜRÜ  1-2-3-4  / ATA ERDOĞDU

Ata Erdoğdu, 1948’de Daday- Dereköy’de doğdu. İlkokulu köyünde okuduktan sonra girdiği Göl Öğretmen Okulu’ndan  1967 yılında ,  Konya Selçuk Eğitim Enstitüsü’nden de  1974 yılında mezun oldu. Mezuniyeti sonrasında Kastamonu Merkez Ortaokulu’na Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak atandı. 15 yıl Kastamonu  Milli Eğitim Müdür Yardımcığı görevini yürüttü. Bu  yıllarda Kastamonu Folkloru ile ilgili çalışmalar yaptı. 1993-1994 yıllarında İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne  vekâlet etti.  1996 yılında emeklilik sonrasında Sosyal Hizmetler Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı İş Atölyesi Müdürlüğü yaptı. Bu görevi sırasında da  Kastamonu el dokumalarının yeniden hayata geçirilip Kastamonu turizmine kazandırılması  konusunda  önemli çalışmalar yaptı.

Uzun yıllar boyunca  Kastamonu folkloru ile ilgili yaptığı çalışmalarını topladığı 4 ciltlik” Kastamonu Folkloru” adlı eser, Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Etkinlikleri kapsamında kutlama komitesi tarafından bastırılarak  Kastamonu kültürüne kazandırıldı.

Kastamonu dokuma kültürü, unutulmaya yüz tutmuş el sanatları ile iş ve meslekler, yöresel oyun ve eğlenceler, davul kültürü ve Karayılan, yol durakları yanında “ Amcamın Gözyaşları”, “ Kıbrısta İki Yıl”, “ Benim İçin” ve” Ben de Yazdım”  ve “ Kastamonu’da Beş Kültür Adamı”  eserlerini de kapsayan bu dört ciltlik eserde Ata Erdoğdu’nun bütün eserleri bir arada  toplanmış oldu.

Kastamonu folkloruna ilgi duyanların mutlaka kütüphanelerinde bulunması gereken bu değerli  eseri   hemşehrilerime tavsiye ediyorum. (3)

 

BİR YUDUM SU BİR DİLİM MISIR EKMEĞİ / EMİN ARIK

Taşköprülü hemşehrim,  okul arkadaşım, millî eğitim müdür yardımcılığı yaptığım görevim sırasında ilköğretim müfettişi olarak mesai arkadaşım olan  Emin Arık’ın ilk kitabı “ Bir Yudum Su Bir Dilim Mısır Ekmeği”.

Kendi deyimiyle kitap:” 45 yılı aşkın eğitimciliğinin, emekle damıtılmış tanıklığının öykü tadındaki anılarıdır.

Kitaptaki anıların bir bölümü Emin Arık’ın ailesine ait anılar. Arık, geçmişte dinlediği bu anıları bize hikâye tadında aktarmış.

16 anıdan oluşan “ Bir Yudum Su  Bir Dilim Mısır Ekmeği” sıkılmadan okuyacağınız güzel bir eser. (4)

 

HÂR-I BÜLBÜL  / OSMAN BAŞ

1959’da Tokat’ın Erbaa İlçesi’nin Tepekışla Köyü’nde doğdu. 1994’de Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Yönetimi  Bölümü’nü bitirdi.  Ankara Millî Eğitim Müdürüğü’nde Maarif Müfettişi olarak görev yaparken emekli oldu.

Değişik  gazete ve dergilerde  şiir, hikâye ve makaleleri yayınlanan  Osman Baş, Kümbet  Altında Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yürüttü.Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği ( DÜNYA-DER)  başkanıdır.

Çok sayıda eseri bulunan yazarın bu eserlerinde birisi olan” Hâr-ı Bülbül”, Osman Baş’ın şiirlerinin yer aldığı  bir eser.  Azerbaycanlı Devlet Sanatçısı Azerin ve Hayrettin İvgin’in sunuş yazıları ile  Osman Baş’ın önsözü sonrasında yer alan   şiirleri zevkle okuyacaksınız .  Yazımı Hâr-ı Bülbül’de yer alan “Deli Tay” şiirinden bir dörtlükle bitiriyorum:

“Bana hep dost, bana vatan gibisin,

Kutsal şehit, asil gazi gibisin,

Aşk şehrinde gül il bülbül gibi

Tarihi baştan yazacak gibisin.” (5)

_______________________________________________________________

 

(1)  UZAKTA BİR LİMAN / M. ÇAĞRI KÜÇÜKYILDIZ/ 2018

Post yayınları / www.postkitap.com / 0212 512 70 20

(2)  SECDEDEN SEPPAYA ELMA VE BIÇAK / Ş. ADNAN ŞENEL/ 2017

Kamer Yayınları/ kameryayinlari@gmail.com / 0532 385 38 65

(3)  KASTAMONU Folkloru 1-2-3-4   /  ATA ERDOĞDU/ 2018

Yazar iletişim: ataerdoğdu48@hotmail.com / 0541 215 11 55

(4)  BİR YUDUM SU BİR DİLİM MISIR EKMEĞİ / EMİN ARIK/ 2015

Yazar İletişim: erdemirce37@hotmail.com /  0533 969 25 48

(5)HÂR-I BÜLBÜL / OSMAN BAŞ/ 2012

Akçağ / www.akcag.com.tr  / 0312 432 17 98

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Şevval Kasım’a büründü…

Şevval Kasım’a büründü…

Hazır Site by Uzman Tescil