www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam


Hasan BALTACI KÜRE MADEN PAYI HK.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunun 98’nci birleşiminde gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin” dedi.

Hasan BALTACI KÜRE MADEN PAYI HK.
+ -
Reklam

Etibakır A.Ş’nin geçmiş yıllarda Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne direkt aktardığı maden payının, AKP’nin Şubat ayında Maden Kanununda yaptığı değişiklikle artık Hazine Bakanlığı üzerinden aktarılmasının yasalaştırıldığını hatırlatan Milletvekili Baltacı,  Bakanlığın 30 Haziran’a kadar Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliği hesaplarına geçmesi gereken bu payı ise henüz yatırmadığını kaydetti.

Maden payı yatırılmadığı için köylere yönelik planlanan yol, su ve alt yapı işlerine ait ihalelerin bir bir iptal edildiğini söyleyen Milletvekili Baltacı, bu durumun yaklaşık 7 milyon liralık maden payına Hazine Bakanlığı tarafından el konulduğu anlamına geldiğini vurguladı.

Hazine Bakanlığını maden paylarını bir an önce ödemeye davet eden Milletvekili Hasan Baltacı, “Kastamonu’nun en önemli maden ilçesi olan Küre’mizin sahip olduğu yer altı zenginliği 2004 yılında yok pahasına hediye edilmişti. Şimdi de Etibakır A.Ş’nin Özel İdare ile Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne 2018 yılı için maden payı olarak aktarması gereken yaklaşık 7 milyon lira maalesef Hazine Bakanlığı’nca gasp edilmiştir. Şubat ayında Meclis’e getirilen ve tüm itirazlarımıza rağmen maden kanuna eklenen geçici 43’üncü maddeyle bu kaynağın adresini Bakanlık olarak değiştiren iktidar, bakanlığın 30 Haziran’a kadar bu payları özel idare ve birliğe ulaştırması gerektiğini bildiği halde sessizliğini korumaktadır. Köylere yönelik planlanan yol, su ve alt yapı işlerine ait bu ihaleler bu gaspçı anlayış nedeniyle bir bir iptal edilmektedir. Hazine Bakanlığı bir an önce maden paylarını ödemelidir. Küre ilçemizin maden payından elinizi çekin.” İfadelerini kullandı.
Kaynak: Hasan BALTACI Milletvekili

Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1220 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI