www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Bugun...
Reklam
Reklam


Halk Kültürü Ahilik ve Kastamonu Konulu Sempozyum Sona Erdi
Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu sempozyumunun kapanış programı Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Rıfat Ilgaz Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Halk Kültürü Ahilik ve Kastamonu Konulu Sempozyum Sona Erdi
+ -
Reklam
Sempozyuma ayrıca Kültür Konseyi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Eriş, Akademisyenler, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz konuşmasında; “Halk Kültürü, Ahilik ve Kastamonu sempozyumunun sonuna geldik İki gün içerisinde çok güzel bildiriler sunuldu bu yapılan sempozyum yayına dönüşürse o bilgiler hepimizin elinin altında olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Halk Kültürü Ahilik ve Kastamonu konulu Sempozyumun üçüncü oturumunda Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu Başkanlığında, “Kastamonu’nun Türkler Tarafından Fethi” konusunda Dr. Öğr.Üyesi Sefer Solmaz tarafından, “Tarihte Türk Kadını ve Kastamonu Örneği” konusunda Prof.Dr. Fatma Ahsen Turan tarafından, “Yalnızlık, Bunalım ve Yabancılaşma Sarmalında Tutunamayanlar ve Oğuz Atay” konusunda Dr. Öğr. Üyesi Şaban Çobanoğlu tarafından bilgiler verildi.

Panelin dördüncü oturumunda Prof.Dr. Refik Turan Başkanlığında, “ Kastamonu’da Mezar Taşlarının Edebiyatımızdaki Yeri konusunda Prof. Dr. Eyüp Akman tarafından, “ Kastamonu’lu Musikişinaslar” konusunda Dr. Öğr. Üyesi Mehtap Demir tarafından, “ Kastamonu’daki Halk Kültüründe Aşıklık Geleneği” Kamil Serhoşoğlu tarafından bilgiler verildi.

Panelin beşinci oturumunda Prof.Dr. Fatma Ahsen Turan Başkanlığında, “ Kastamonu’da Dünden Bugüne Aile ve Akrabalık” konusunda Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Avcı tarafından, “Osmanlı’dan Günümüze Sanatkarlık ve Zanaatkarlık”  konusunda Mustafa Gezici tarafından, “ Kastamonu’da Mutfak Kültürü” konusunda Mustafa Afacan tarafından bilgiler verildi.

Panelin beşinci oturumunda Prof.Dr. M. Serhat Yılmaz Başkanlığında, “ Geçmişten Günümüze Kastamonu’da Mesken Anlayışı” konusunda Prof.Dr. Kutgün Eyüpgiller tarafından, “Kastamonu Sosyo- Ekonomik Yapısından Kenevir” konusunda Ata Erdoğdu tarafından, “ Geleneksel El Sanatlarıyla Kastamonu “ konusunda Tamer Kurt tarafından, “ Türkiye’de Bir İlk Kastamonu Şapka Müzesi “ konusunda İlknur Ayhan tarafından bilgiler verildi. 

Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz sempozyum değerlendirme konuşmasında; ‘’Gerçekten Kastamonu kültürel zenginliğin yanında coğrafi ve beşeri zenginliğe sahip bir ilimiz. Bununla ilgilide zaman zaman bu tip sempozyumlarla fikir alış verişine dayalı çalışmalarımız oluyor. Zaman zaman da buralardan çıkan sonuçlardan Kastamonu adına neler yapabilir diye eyleme dönük çalışmalarda söz konusu. Sanıyorum bu 2 gün içerisinde kültürel konularla ilgili bir çok konuya değinildi. Kültür Başkentliği etkinlikleri çerçevesinde başka kitaplarımızda oldu. Şu ana kadar 15’e yakın yayın kazanmış olduk. O yayınlar Kültür Başkentliğinden gelecek nesillere kadar aktarabileceğimiz en önemli unsurlardan birisi. Tabi ki bu zenginliği potansiyeli açığa çıkarmaya yönelikte çalışmalar yapılıyor. Bunları ulaşılabilir hale getirme sorununu vardı son 2 yıldır da bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Markalaşma dedik bu da çok önemli. 2 yıl önce bizim 2 tane coğrafi işaret almış ürünümüz vardı bugün 9 tane var ve şu anda 17-18 tane de başvurusunu yaptığımız inceleme aşamasında olan ürünümüz var. Bu konuda çalışan arkadaşlarımızla, üniversitemizle 3 aydır bir araya geliyoruz ve bu ürünlerle ilgili işlemler hangi aşamada, ne durumda, bir aksilik olursa bunu nasıl aşarız diye değerlendirilmesi yapılıyor. Bu arada yeni başvurusu yapılacak ürünlerde bu toplantılarda konuşuluyor. Başvurusunu yaptığımız ürünlerde yola devam edersek coğrafi işaretler konusunda lider olan Gaziantep ve Şanlıurfa ilini yakalayacak kapasiteye, birikime ulaşmış oluruz. Tarihi mekanları ayağa kaldırmayla ilgili çalışmalar, tanıtım ile ilgili çalışmalar da devam ediyor. Ilgaz’ımızın yeni pistini de hayata geçirmeye yönelik çalışmalar var ki eğer bunu hayata geçirirsek yeni tesisleri ihtiyaç doğrultusunda kazandırmış olacağız. Ilgaz’da ki diğer tesislerimiz de % 100 doluluk oranına sahip. Bunun yanında tabi ki beşeri kültürümüzü de tarihi kişiliklerimiz, edebiyata hizmet etmiş önemli kişilerimiz var. Bunları da gelecek nesillere aktaracak çalışmaları yürütmemiz lazım. Bunun bir ayağı yayınlar diğer ayağı da müzelerde belki canlandırmak, kalıcı kılmak ve bu çerçevede yaptığımız bu sempozyum da aslında tüm bu bütünün bir parçası. Ben katkı sunan tüm hocalarımıza huzurlarınızda teşekkür ediyorum.’’ ifadelerini kullandı.

Değerlendirme programının sonunda sempozyuma konuşmacı olarak katılan ve emeği geçenlere plaketleri, Vali Karadeniz tarafından verildi.
 
KASTAMONU VALİLİĞİ/BASIN
 
 
 Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1241 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI