ResimLink - Resim Yükle
TOSYA D100 KARAYOLUNDA TRAFİK KAZASI

TOSYA D100 KARAYOLUNDA TRAFİK KAZASI

Haber: Sedat Ağacıkoğlu Kastamonu'nun Tosya ilçesi Çaykapı kavşağında meydana gelen Trafik Kazasında iki
Ana Sayfa KÖŞE YAZISI, YAZARLAR 11.03.2020 3321 Görüntüleme

Halil Amca’nın Yüreği / Hikâye

Azdavay ilçe merkezindeki okudukları okullara Sada Köyü’nün Kızkayası Mahallesi’nden öğrenci servisi ile giden öğrenciler servise binebilmek için servisin geçtiği yere  yaklaşık altı yüz metre  yürümek zorunda kalıyorlardı. Yağmurlu havalarda ve kışın çocukların bu yürüyüşü ve bekleme yerinde  servis gelinceye kadar beklemeleri  onların  ıslanmalarına ve üşümelerine , ayrıca yolun toprak yol olması yağmurlu  havalarda çocukların ayaklarının çamur olmasına sebep oluyordu.

Kastamonu’nun diğer köylerinde olduğu gibi göç, köy okullarının kapanmasına sebep olmuştu. Bu sebeple köylerde kalan az sayıda öğrenci ya taşımalı sistemle ilçe merkezindeki okullara ya da en yakın yatılı bölge okullarına giderek eğitimlerini sürdürüyorlardı.  Sada Köyü’nün Kızyakası Mahallesi’nde de  sadece dört öğrenci kalmıştı.

Dört öğrenciden Cemile ve Yasin’in babaları Halil Demir, çocukların  yaşadıkları problemlere çözüm bulmak için bekleme noktasındaki yere bir kulübe yapmaya karar verdi ve bu kararını da gerçekleştirdi. Ahşaptan dört metrekare bir bekleme barınağı yapan Halil Amca, kulübeye bir de odun sobası kurdu. Yeteri kadar da odun getirerek kulübeyi çocukların sıcacık bir ortamda servisi bekleyebilecekleri  huzurlu bir ortama dönüştürdü. Halil Amca, o soğuk kış günlerinde erken kalkıp kulübeye gidip sobayı yakıyor, beraberinde getirdiği sütü de ısınması için sobanın üzerine koyuyor, çocukları almak için köye gidip  onları  alıp geliyordu. Çocuklar, artık çamurlu havalarda çizmeleri ile geliyorlar, kulübede çizmelerini çıkarıp, ayakkabılarını giyiyorlar, sütlerini içiyor, bir şeyler yiyorlardı.  Çocuklar, yeni uygulamadan çok memnunlardı.  Halil Amca da onlara bakarak  mutlu oluyordu…

Bir gün köye gelen gazeteci, Halil Demir’in çocuklar için yaptığı fedakârlıkla ilgili  bir röportaj  gerçekleştirdi. Çocukların sabah kulübeye gelmelerini görüntüledi. Birkaç gün sonra da bu röportaj ve fotoğraflar televizyonlara, gazetelere haber oldu. “ Halil Amca’nın Sarayı” diye birinci sayfadan ülkenin büyük gazetelerinden birinin birinci sayfasına haber olan Halil Amca’yı televizyonlarda seyredenler de O’nun  yaptığından   etkilendiler.

Halil Amca, Türkiye’ye bir insanlık dersi verdi ve O’nun kocaman yüreği bütün ülkeyi ısıttı…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

Kastamonu ‘da Nevruz.

Kastamonu ‘da Nevruz.

Hazır Site by Uzman Tescil