www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
KASTAMONULU ŞAİR, YAZAR VE OZANLAR İSTANBUL’DA TOPLANDI
Kastamonulu Şair Yazar ve Ozanlar İstanbul’da düzenlenen toplantıda bir araya gelerek uzun yıllardır eksikliği hissedilen mesleki birliğin ilk adımını attı.

KASTAMONULU ŞAİR, YAZAR VE OZANLAR İSTANBUL’DA TOPLANDI


Kastamonulu Şair, Yazar ve Ozanlar olarak birlikten güç doğar anlayışı içinde sinerji oluşturmak, birlikte etkinlikler yapmak sanatsal aktivitelerde bulunmak Kastamonu ve Türk edebiyatına katkı sunmak amacıyla bir araya geldiler.
 
Kastamonulu Şair Yazar ve Ozanlar Topluluğu yaptığı yazılı açıklamada; ‘’ Öncelikli bizim amacımız Kastamonulu şair, yazar ve ozanlarımızı bir araya getirerek tanışmalarını sağlamak, edebi ve sanatsal alışveriş ortamı içersinde faaliyetler de bulunmaktır. Öncelikli amaçlarını Kastamonulu şair, yazar ve ozanlarını bir araya getirerek tanışmalarını sağlamak, edebi ve sanatsal alışveriş ortamı içersin de faaliyetler de bulunmak olarak açıklıyorlar. Bu düşüncelerini, projelerini yaşama geçirmek için derneklerle, kamu kurumlarıyla iletişime geçerek il ve ilçelerde ki kültürel faaliyetlere topluluk olarak katkı sunarak, gelecek kuşaklara yol açacak ve yön vereceklerdir. Topluluğun kurucu üyeleri hedeflerini ve bir araya gelişlerini ”Bu gün sanat ve edebiyat konusunda çok yetenekli gençlerimiz var fakat nereye müracaat edeceklerini yada nasıl ilerleyeceklerini bilmiyorlar. Bu bağlamda Kastamonulu Şair , Yazar ve Ozanlar Topluluğu büyük bir açığı da doldurmuş olacaktır. Bu oluşumun İstanbul ayağı olarak bizimle aynı yolu yürümek isteyen diğer illerde ki Kastamonulu yazarlarımız ile Kastamonu, Bursa, Ankara gibi illerimizde temsilcilikleri oluşturmak hedefindeyiz. Bu hedefe ulaşırken oluşumumuzun çatısını Kastamonu olarak belirledik. Bizi kapsayan ana çatı anne ve baba tarafından en az birinin Kastamonulu olması yeterlidir. Şair, yazar ve ozan arkadaşlarımızın siyasi görüşleri, siyasi faaliyetleri, etnik yapıları ve inançları bu çatı altında değerlendirilmeyecek bizim için önemli olan tek unsur üyelerimizin edebi ve sanatsal faaliyetleri, duruşları ve sanata sundukları katkı önemli olan. Dediğimiz gibi bizim çatımız Kastamonulu olmak. Kastamonulu şair, yazar ve ozanlar topluluğumuzun altı kişilik kurucu üyesi faaliyetleri belirleme ve projeler oluşturma konusunda çalışmalarımızı yürüteceğiz ” diye açıklıyorlar.
 
Topluluğun Kurucu üyeleri; Nejla Bilgin, Türkan Kebeci, Ahmet Tığlı, Mustafa Yaşar Dilsiz, Mustafa Çifçi, Mertcan Karacan’ dan oluşmakta. Kastamonulu yazar, şair ve ozanlar topluluğu İstanbul ayağında belirledikleri projelerini ve etkinliklerini Kastamonuda ki yazarlar ile birleştirerek daha ileriye taşıma amacı içindeler. Kültür şehri Kastamonu edebiyat alanında büyük bir boşluğu dolduracaktır. ”Bu amaç doğrultusunda bu oluşuma gönlünü, emeğini koyan ve burada bizde varız diyen Kastamonulu şair, yazar, ozanlarımızı aramızda görmekten mutlu oluruz. Biz varız ve birlikte var olacağız” ifadesi kullanıldı. Muhammed KÖMEÇOĞLU-Kurebulten

Tarih: 09.07.2019 11:57
Editör: Kastamonu Birinci Haber