www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam


Ergin’den kredi ve faiz oranları ile ilgili toplantı

Ergin’den kredi ve faiz oranları ile ilgili toplantı
+ -
Reklam

Dursun Ergin, “Kredi faizlerinin %5’den, % 8 ‘e yükseltmiş olması, 5 Yıl ve 6 aylık vadeler, 4 yıl veren fazla 1 ve 3 aylık olan vadeler ile verilmeye başlanması esnafımızın işlerini zorlaştırmıştır. 5 yıllık kredilerin yeniden kullanıma açılması Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’dan istenilmiştir. Bundan sonraki çalışmalarımız küçük Esnaf ve Sanatkârlarımızın içinde bulunduğu durumda göz önünde bulundurularak, Faiz oranlarının düşürülmesi yönünde gerekli çalışmaları yapmak olacaktır” dedi.

S.S. 18.Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanlığı adına Birlik Başkanı Dursun Ergin Birlik Başkanlığı Toplantı Salonu’nda yeni uygulanan ve sürmekte faiz oranları ve düşürülmesi istenen faiz oranları ve diğer çalışmaları hakkında basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısına Devrekâni Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odası Başkanı Mehmet Altıkulaç, yine Mehmet Alktıkulaç ve Seydiler Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi başkanı Metin Arslan da katıldı. Ayrıca iki başkan da aynı zamanda S.S. 18. Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanvekili olarak da görev yapıyor.

Dursun Ergin
Dursun Ergin yaptığı konuşmasında şunları söyledi, “Esnaf ve Sanatkârlarımızın Kooperatifimizin Kefaletiyle T.Halk Bankasından kullanmış olduğu kredilerin faiz oranları bilindiği üzere 01.05.2019 tarihi itibari ile %5’den, % 8 ‘e yükseltmiş, 5 Yıl ve 6 aylık vadeler, 4 Yıl veren fazla 1 ve 3 aylık olan vadeler ile verilmeye başlanmıştır.
Kullandırılan kredilerin bir anda 5 Yıldan 4 yıla çekilmesi ve en uzun vadenin 3’ er aylık dönemlerle olması bazı esnaflarımızı sıkıntıya düşürmesinden ötürü bu konu Merkez Birliğimize iletilmiş, 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya’da Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın katılımları ile gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu seminerinde, Genel Başkanımız A.Kadir Akgül’ün çabalarıyla, yapılan talepler ve istişareler sonrasında söz konusu durumun Esnaflarımızı mağdur ettiği iletilerek iyileştirme yapılması ve 5 yıllık kredilerin yeniden kullanıma açılması Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’dan istenilmiştir.
23.10.2019 Tarihi itibari ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve kefalet Kooperatiflerimizin 4 Yıl (48 Ay vade)1 ve 3’er aylık olan ödeme şekilleri; 5 Yıla(60 Ay) kadar 1, 3, 6 şar aylık olarak değiştirilmiş, %2 olan Banka komisyon oranları%0,05 (binde beş diğer bir ifadeyle yüzde yarım) olup Faiz oranları %8 olarak kalmıştır.18.Bölge Birlik Başkanlığı olarak Birliğimize bağlı 15 Kooperatifimizde 8.330 Ortağımıza kooperatiflerimiz kefaleti ile bugüne kadar 472.000.000,00 TL Kredi kullandırılmış olup, Birliğimize bağlı Kooperatiflerimizdeki plasman sorunları da ortadan kaldırılmıştır. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimizin bu durumlara gelmesinde emeği geçen Başta Genel Başkanımız A. Kadir Akgül’e, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a 18.Bölge Birlik Başkanlığı Olarak Teşekkür Ederiz.
Bundan sonraki çalışmalarımız küçük Esnaf ve Sanatkârlarımızın içinde bulunduğu durumda göz önünde bulundurularak, Faiz oranlarının düşürülmesi yönünde gerekli çalışmaları yapmak olacaktır.”
Kaynak: kesop

Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1085 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI