www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Bugun...
Reklam
Reklam


Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Sözleşmesi imza töreni yapıldı
Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ünce dün Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Sözleşmesi imza töreni dün Güray Koçak Salonunda düzenlenen programla birlikte yapıldı.

Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Sözleşmesi imza töreni yapıldı
+ -
Reklam

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Sistemleri konusunda tanıtım sinevizyon gösterimi, Kastamonu İl Tarım ve Orman Şube Müdürü Sinan Çelebican, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman, Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik ve Vali Yaşar Karadeniz de programda konuşma yaptı.

İmza törenine konuşmacılardan başka İl Ticaret Müdürü Sefa Özata, İGM Başkanı Güral Parçal, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, Devrekani Esnaf odası Başkanı Mehmet Altıkulaç başta olmak üzere diğer davetliler katıldı.

Sinan Çelebican
İlk konuşmayı yapan Kastamonu İl Tarım ve Orman Şube Müdürü Sinan Çelebican, “2019 yılında yaklaşık 4 milyon proje tutarı olan 231 proje, Tarım Bakanlığına gönderdik ve onaylandı. Yatırımcılarımız tarla içi sulama sistemlerini yerele getirdiklerinde yaklaşık 2 milyon TL hibe ödemeleri gerçekleşti. Modern basınçlı bireysel sulama sistemleri, kırsal alanda üreticilerin gelir düzeylerini yükseltilmesi için bireysel sulama sistemlerini destekliyoruz. 
2009 yılından bu yana 651 projeye 4 milyon TL’nin üzerinde hibe desteği uygulandı. 13 bin dekar alanda da basınçlı modern sulama sistemine kavuşması sağlandı. 
206 yılında 21 proje, 2017 113 proje, 2018 254 proje, 2019 yılında 231 proje gerçekleşti. Yıllara göre sulama alanına baktığımız zaman 2016 yılında 423, 2017 yılında bin 520, 2018 yılında 5 bin dekar, 2019 yılında da yaklaşık 5 bin dekar alanı basınçlı sulamayla buluşturduk. 2017 yılında 517 bin, 2018 yılında yaklaşık 1 milyon 400 TL, 2019 yılında da 2 Milyon TL hibe verilmiştir. Tarımda en yüksek oranı yüzde 40 ile Taşköprü, yüzde 36 ile Devrekani, Merkez ve Daday yüzde 10’dur. Başvuru konusuna göre en fazla tarla içi yağmurlama sulama sisteminde proje sayısı 625’tir. Yüzde 4 ise tarla içi damlama sulamadır. 217 bin dekar alanında yüzde 67’si sulamaya elverişlidir. Yüzde 36’sı da sulamaya elverişsizdir” dedi.

Ahmet Kuyulu
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu da konuşmasında, “8 Mayıs itibariyle 6’ncı çağrıya çıktık. Desteklediğimiz sektörler; sarımsak, çemen, kimyon , nane gibi tıbbi aromatik bitkilerin işlenmesi ve pazarlanması, arıcılık, fidan yetiştiriciliği, süs bitkileri yetiştiriciliği, mantarcılar, katma değeri gıda ve tarım ürünleri, zanaatkarlık faaliyetleri, yenilenebilir enerji yatırımları, kırsal turizm ve makine ekipman parklarının kurumuna yüzde 55 oranında hibe desteği sağlamaktayız. Projelerin kabulü 8 Temmuz’da başlıyor 23 Ağustos’ta sonlanıyor. Herkesi proje sunmaya ve destek vermeye davet ediyorum. Bu çağrı ile birlikte bazı işleri kolaylaştırdık. 150 bin TL’ye kadar olan projelerde iş planı hazırlığını çok kısalttık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ziraat Odaları birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Koyun- Keçi Yetiştiricileri Birliği ile ücretsiz proje hazırlama için protokol imzaladık. 150 bin TL’ye kadar olan projeleri ücretsiz hazırlayacaklar. Makine ekipman alımlarında da teklifleri 150 bin TL’ye kadar teke düşürdük. Çiftçilerimize mahsulü bol ve bereketli bir yıl diliyorum” ifadelerini kullandı.

Osman Yaman
İl Tarım ve Orman Müdürü Osman Yaman ise, “Bakanlığımız tarafından basınçlı sulama sistemlerine 11 yıldan beri hibe desteklemesi verilmektedir. İlimizde 11 yıldır 651 projeye 4 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi almıştır. Geçen yıl 254 projemiz vardı. Bu yıl ise 231 projemiz var. Sulama sistemleri ve randımanın düşük olduğunu görebiliyoruz. Mart ayında açılışı yapılan kırsal dezavantajlı alanlar kalkınma projesiyle, sulamaya ayrı önem vereceğiz. Sulama projesinin sayısını arttıracağız. Bu projemize de 2019 yılının sonu ya da 2020 yılının başında da başlamayı hedefliyoruz. Saha da anket çalışmalarımız devam ediyor. Ekonomik yatırımlar, çiftçilik faaliyetlerin geliştirilmesiyle ilgili tebliği yakın bir zamanda bekliyoruz. Bu alanda da ilimiz geçen yıl 167 proje yaptı. Proje yapma oranında Türkiye’de 3’üncü olmuştuk. İlimiz artık üretiyor. Geçen yıl ki üretime bakanlığımız 125 milyon TL tarımsal destekleme ödemesi yaptı. Son aylarda da başta Amasya elması olmak üzere, tohumluk, çilek fidesi, kivi fidanı, patates tohumluğu, çeltik tohumluğunu çiftçilerimize ulaştırdık” dedi.

Galip Vidinlioğlu
Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, Bugün İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanan bireysel sulama sistemleri kapsamında hibe alan projelerin imza töreni için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Kapsamında ilimizde yapılan sulama projesi başvurularından başvurusu kabul edilen 231 projenin tamamı destekleme kapsamına alınmıştır. Bu oldukça önemli bir sayıdır.
Tarım ve Orman Bakanlığımızın bu önemli desteği hepimiz için oldukça önemlidir. Bu sayı şehrimizin toprağa verdiği önemi açıkça gözler önüne sermektedir. Kastamonu yaptığı ve yapacağı üretimlerle sadece kendisini değil ülkesini de kalkındırmayı amaç edinmiş kadim bir şehirdir. Kastamonu insanı vatanseverdir. Sadece kendisi doysun değil komşusu ve ülkesi doysun ister. Bu başvuru sayısı da bunun kanıtıdır.
Biz seçim kampanyası boyunca dile getirdiğimiz gibi üretenin, üreticinin yanında olacağız. Şehrimizin ve ülkemizin kalkınması için hareket edeceğiz. Üreticilerimizin her zaman yanlarında olacağız. Devletimizin vereceği her desteğinde takipçisi olacağız. Ankara’dan desteği getireceğiz.
Sözlerimi fazla uzatmadan, proje sahiplerimize ve yatırımcılarına projelerini başarıyla sonuçlandırmaları yolunda başarılar diliyor, her türlü destekle yanlarında olduğumuzu söylemek istiyorum. Desteklerin ve projelerin toprağımıza, şehrimize ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Metin Çelik
AK Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Metin Çelik de, “Son yıllarda Kastamonu’muzda artan bir hibe başvurusu, artan bir destek var. Bakanlığımızın projelere ciddi bir desteği söz konusu. Daha yapmamız gereken çok iş var. Şube müdürümüz yaptığı sunumla üretimdeki artışa değindi. Barajlar devreye alındıkça, tarla sulamalarına geçebiliyoruz. Tarlalara bireysel sulama sistemlerini koyduğumuzda daha verim alma şansımız oluyor. Devrekâni’de Kulaksızlar Barajı devreye girdi. Yaklaşık 50 bin dönüm arazi toplulaştırma ile birlikte yolları ve kanallarıyla yapıldı. Her kanalın başını su geldi. Bundan sonra son 2 yıldır üretimde son derece ciddi bir artış oldu. Pancar üretimi Devrekâni’de geçen yıl 48 bin tonmuş, bu yıl 80 bin ton bekleniyor. Dolayısıyla burada sulamanın ne kadar önemli olduğunu tecrübeyle edinmiş oluyoruz. Sulanabilir olup da, sulamayan araziler var. Bunlarla ilgili de adımlarımız atmış bulunmaktayız. Kırık Barajı ile yaklaşık 90 bin dekar araziyi sulamak üzere başlamış durumda. Obrucak Barajı artık sonlara doğru yaklaşıyor. Yaklaşık 130 bin dekar araziyi inşallah bittiğinde sulamaya açacağız. Bunlarla birlikte yeni göletlerimiz var. Bunları devreye aldığımızda sulanabilir arazi oranımız yüzde 70-80’lere gelecek. Burada devlet, millet işbirliğiyle bunları yapmak zorundayız. Son yıllarda yaptığımızda zaten bu. Bu işbirliğimizi hızlandırmamız lazım. Üretimimizi arttırmamız lazım. Birim alandan ne kadar fazla ürün alırsak, o kadar gelirimiz artar. Birim alanda ne kadar az masrafla ürün alabilirsek, yine o kadar gelirimiz artacaktır. Burada tarımda çeşitlilikte çok önemli. Geleneksel ürünlere devam edeceğiz ama ürün çeşitliliğimizi arttırmaya devam edeceğiz. Tarım İl Müdürlüğümüz öncülüğünde bu konuda sizlerden desek bekliyorum” şeklinde konuştu.

Yaşar Karadeniz
Toplantının son konuşmasını yapan Vali Yaşar Karadeniz de; “Tarım yapılabilecek ilçelerimizin hemen hepsinde, bireysel sulama sistemi ile ilgili olsun, diğer konularda olsun, güzel projeler ortaya konulmuş. Bazı programlarda ilimiz Türkiye’de ilk 10’larda yer alacak kadar da, güzel uygulamaları yaptı. Buna sahip çıkmamızın temel nedeni; Kastamonu’nun en büyük derdi göç. Her bir köyde üretim varsa, o köyde tarım iyi yapılıyorsa, hayvancılık yapılıyorsa o köy kan kaybetmemiş. Hala yerinde duruyor. Fakat köyde tarım yoksa, üretim yoksa, hayvancılık yoksa orada göç başlıyor. Üretmek önemli ama verimli üretmekte önemli. Çünkü rekabet her alanda olduğu gibi artık tarımda da var. Dolayısıyla siz ürettiğiniz ürünü maliyetinden daha yukarıya satabilmelisiniz ve bunu da alıcı bulabilmeniz ki, yaptığınız üretim sizin için bir gelir kapısı olsun. Bununda 2 yolu var. Bunlardan 1’inci maliyeti düşüreceksiniz, 2’ncisi verimliliği arttıracaksınız. Zaten verimlilik arttığında maliyetlerde kısmen düşüyor. Buna ilaveten parsel büyüklüğünü arttırırsak, bu da verimliliğin artmasında ciddi katkı sunuyor. Bu konuda devleti beklememek gerekiyor. STK’ların, Ziraat Odalarının, aynı köyde yaşayan komşuların bir araya gelerek belki ortak ekim yapmaları, gelirini paylaşmaları onların elde edeceği karı da arttıracaktır. Bu tür sistemlere yönelmek gerektiğini düşünüyorum. Sulama zaten tartışılmaz bir gerçeklik. Salma sulama sisteminin hem su israfına sebebiyet verdiği gibi, toprağın verimliliğinde bozulduğu tecrübe edinilmiştir. Bazı yörelerimizde topraktaki tuz oranı çok yükselmiştir. Kısa vadede yarar gibi görünse de, uzun vadede sorun çıkarabilmektedir. Onun için damla sulama ya da yağmurlama sistemini mutlaka geçilerek sulama yapılması lazım. Zaten yeni projelerde açık sulama sistemini tamamen terk edildi. Artık tamamen kapalı sistem sulama kanalları yapılıyor ki, sizlerin de damlama sistem ve yağmurlama sistem sulama yapmanıza da imkan vermiş oluyor” dedi.

Düzenlenen Kırsal Kalkınma Destekleri Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Sözleşmesi Mehmet Çelikoğlu, Hasan Kurt ve Erdal Çorbacı ile Yaşar Karadeniz, Metin Çelik, Galip Vidinlioğlu ve Osman Yaman arasında imzaları da atıldı.
Cengiz MUHZİROĞLU

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, takım elbise ve iç mekan

 

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: Sinan Çelebican, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, oturan insanlar
Kaynak: Cengiz MUHZİROĞLU

Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1264 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI