www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Reklam
Bugun...
Reklam
Reklam


“Bir güneştir öğretmen”
Kutlama programında konuşan İl Milli Eğitim müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, yaptığı işin özü ‘insan yetiştirmek’ olan öğretmenlerin sadece çocuk ve gençlerin değil, tüm toplumun önderi sayıldığını hatırlattı ve “Her öğretmen başka bir sevda masalının kahramanıdır. Bir güneştir öğretmen… Geceleri parlayan yıldızların kaynağıdır. Bir bahçıvandır öğretmen… Öğrencilerinin kalbine ektiği sevgi tohumlarıyla yeşertir geleceği ve öğretir” dedi.

“Bir güneştir öğretmen”
+ -
Reklam

24 Kasım Öğretmenler Günü, kentimizde, Cumhuriyet Meydanı ve Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde düzenlenen tören ve programla kutlandı.

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı’ndaki  çelenk töreninin ardından kutlamalar Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi’nde devam etti.

SündüzOmuzluoğlu ve Selin Ekmekçi Demir sunumunda gerçekleşen kutlama programısaygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın Okunması ile başladı. Ardından İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu konuşma yaptı. ProgramMilli Eğitim Müdürü Ziya Selçuk’un mesajının okunması, Şeyh Şabanı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni Musa Kaya yönetiminde mesleğe yeni başlayan öğretmenler Seniha Ardıç Tüfekçi, Ümit Köşker, Recep Keskin ve Cemile Nur Duman yemin töreni, emekli öğretmenler ve personele hizmet şeref  belgelerinin verilmesi, düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüller katılımcı protokol tarafından verilmesi ile devam eden program Abdurrahmanpaşa Lisesi’nin hazırladığı müzik dinletisi ile sona erdi.

Cengiz Bahçacıoğlu

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, şunları söyledi: “Öğretmenlerimiz çocuk ve gençlerimizi sadece öğretim alanında değil, eğitim alanında da geliştiren, yaptığı işin özü ‘insan yetiştirmek’ olan, toplumu ihya ve inşa etmeleri noktasında, mesleklerin en yücesini icra etmektir.

Tarihi boyunca, haklının ve mazlumun yanında yer almış, ayağının bastığı her karış toprağa kutlu bir medeniyetin tohumların sermiş milletimizin gönlünde, aziz öğretmenlerimizin müstesna bir makamı vardır.

Sadece çocuk ve gençlerin değil, tüm toplumun önderi sayılan öğretmenlerimiz, en derin saygıların muhatabı olarak kabul edilmişlerdir. İlmin ve irfanın, erdem ve ahlakın hâkim olduğu; alim ve ariflerin baş tacı edildiği bir medeniyetin mensupları olan bizlere, Yaratan’ın ilk emri olan okumayı öğretenlerin ne kadar kutlu bir görevi yerine getirdikleri aşikârdır.

Her öğretmen başka bir sevda masalının kahramanıdır. Dünyanın bütün çiçeklerine sevdalıdır bir öğretme… Bazen şairdir, Öğrencisinin yüreğinin derinliklerinde mısra mısra dokur şiirini… Kalemiyle değil tebessümüyle yazar şiirlerini… Bir güneştir öğretmen… Geceleri parlayan yıldızların kaynağıdır. Bir bahçıvandır öğretmen… Öğrencilerinin kalbine ektiği sevgi tohumlarıyla yeşertir geleceği ve öğretir öğretmen; Şiirin, edebiyatın, musikinin, insanı sevmenin ve kitapların mucizelerini öğretir. Tüm insanları dinlemesini öğretir, üzüldüğün de bile, nasıl gülümseneceğini öğretir, Şerife Bacıları, Mehmet Akif Ersoyları, Halime Çavuşları öğretir onlara. Vatanı ve bayrağı için kahraman olmayı, şehit olmayı öğretir. Ömer Halis Demir olmayı öğretir. Bizim ‘Hocamın atının ayağından sıçrayan çamur, kaftanıma süstür’ diyerek öğretmene hürmetini en güzel şekilde gösteren bir medeniyetin mensupları olarak, eğitim adına çocuklarımızı, gençlerimizi üst öğretim programlarına hazırlamak, temel kabiliyetleri ve topluma uyum becerileri gelişmiş, vatanını ve milletini seven, milli ve manevi değerlerini benimsemiş bireyler olarak yetiştirmek gibi yüce hedeflerimiz vardır. Bu hedeflere ulaşmakta öğretmenler olarak en büyük gayreti ve fedakârlığı her zamanki gibi yine bizler yapacağız. Her gün öğrenmeye ve öğretmeye aynı heyecan ile devam edeceğiz. Hepinizin bu bilinçle çalıştığına inanıyor, özverili çalışmalarınız ve fedakarlıklarınız için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Düzenlenen törenlere Vali Yaşar Karadeniz, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, MHP İl Başkanı Yüksel Aydın ve Kurum ve Okul Müdürleri, öğretmenler ile çok sayıda davetli katıldı.

——————-

Yarışmalarda dereceye girenler:

İlkokul Öğrencileri arasında şiir yarışması

1- Ali Efe İnceoğlu (Ali Fuat Darende İlkokulu) 2- Ayşe Masal Elevli (Özel Kastamonu Bahçeşehir Koleji İlkokulu) 3- Ecem Nisa Karandı (Ali Fuat Darende İlkokulu)

Ortaokullar arası resim yarışması

1-Zeynep Sezer (Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu) 2- Yasemen Asya Sönmez (Kuzeykent Ortaokulu) 3- Nurhan Korkmaz (Hanönü Şehit Faruk Karagöz Ortaokulu)

Liseler arası resim yarışması

Bahar Salcı (Mustafa Kaya Anadolu Lisesi) 2- Gamze Kurtoğlu (Mustafa Kaya Anadolu Lisesi) 3- Elif Buket Zaim (Seydiler Çok Programlı Anadolu Lisesi)

Yönetici-Öğretmen ve Veliler arası anı yarışması

Şahin Kurt (Seydiler Şehit Ersin Yenel Ortaokulu, Türkçe Öğretmeni) 2- Ümit Helveci (Abdurrahmapaşa Lisesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni) 3- Şenay Atalan (Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni)

——————————–

Cengiz MUHZİROĞLU
Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1105 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI