1894  yılında Sivas’a bağlı Şarkışla ilçesinin Sivrialan Köyü’nde doğdu. Küçük yaşta çiçek hastalığına yakalanarak bir gözünü, daha sonra da bir kaza sonucu diğer gözünü kaybetti. Saz çalmasını öğrendi. Yunus Emre, Pir Sultan, Dadaloğlu, Karacaoğlan ve Emrah gibi ozanlardan, çevresindeki  âşıklardan etkilenerek türkü yorumunda ve saz çalmada ustalaştı. Aralarında ilimizdeki Göl Köyü Enstitüsü de olan köy enstitülerinde türkü ve saz dersleri verdi.

Türk halk şiirinin son önemli temsilcisidir. Halk şiiri geleneğinde özgün bir yere sahiptir. Konuları ustalıkla işlemiş,  yalın bir Türkçe kullanmıştır. “ Yaşama sevinci, hüzün, iyimserlik, umutsuzluk, tabiat, toplum, din” şiirlerinde işlediği temalardandır.  “Deyişler, Sazımdan Sesler, Dostlar Beni Hatırlasın.” şiir kitaplarıdır.

1952 yılında İstanbul’da  jübilesi yapılan Âşık Veysel’e 1965 yılında  TBMM tarafından “ Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden dolayı” özel bir kanunla vatanı hizmet tertibinden aylık bağlanmıştır.

21 Mart 1973’de  vefat eden Veysel, ileri görüşlü ve çevresine örnek  bir insandı. Köyünde bir tane bile meyve ağacı olmayan Veysel,  kardeşlerinin yardımıyla ilk meyve bahçesini kurmuş. Köylüler: “ Atalarımız bunca yıl böyle bir şey yapmamışlar. Şu kör adam onlardan iyi mi bilecek!” diye alay etmişler. Ama aradan yıllar geçip de Veysel’in diktiği ağaçlar meyve vermeye başlayınca  bu sefer köylüler utanmışlar : “ O kör değilmiş, meğer kör olan bizmişiz.” diyerek o uzağı gören insandan özür dilemişler. (1)

Dünyanın pek çok yerinde  insanların birbirini öldürdüğü, bombaların patladığı, mezhep ve din kavgalarının yapıldığı  şu günlerde yazımı Veysel’in “ SENLİK BENLİK NEDİR BIRAK” şiiri ile bitiriyor ve büyük ozanı rahmetle anıyorum. Mekânı cennet olsun.

“Allah birdir Peygamber Hak

Rabbül âlemindir mutlak

Senlik benlik nedir bırak

Söyleyim geldi sırası

Kürt’ü, Türk’ü ne Çerkes’i

Hep Âdemin oğlu kızı

Beraberce şehit, gazi

Yanlış var mı ve neresi

Kur’an’a hak İncil’e hak

Dört kitabın dördü de hak

Hakir görüp ırk ayırmak

Hakikatte yüz karası

Bin bir ismin birinden tut

Senlik benlik nedir sil at

Tuttuğun yola doğru git

Yoldan çıkıp olma asi

Yezit nedir, ne kızılbaş

Değil miyiz hep bir kardaş

Bizi yakar bizim ataş

Söndürmektir  tek çaresi

Kişi ne çeker dilinden

Hem belinden hem elinden

Hayır ve şer emelinden

Hakikat bunun burası

Şu âlemi yaratan bir

Odur külli şeye kadir

Alevilik Sünnilik nedir?

Menfaattir varvarası

Cümle canlı hep topraktan

Var olmuştur emir Haktan

Rahmet dile sen Allah’tan

Tükenmez rahmet deryası

Veysel sapma sağa sola

Sen Allah’tan birlik dile

İkilikten gelir belâ

Dâva insanlık dâvası …”

____________________________________________

(1)DOSTLAR BENİ HATIRLASIN / ÂŞIK VEYSEL

İş Bankası Kültür Yayınları / 1970

Hazırlayan: Ümit Yaşar Oğuzcan