www.kastamonubirincihaber.com kastamonuhaber kastamonudan haber birincihaber bizden haber kastamonugazeteleri haberler.com
Bugun...
Reklam
Reklam


19 MAYIS KUTLAMA MESAJLARI

19 MAYIS KUTLAMA MESAJLARI
+ -
Reklam

Rektörümüzün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

İstiklal uğruna binlerce şehit kanıyla sulanan, zorluklar içinde, büyük gayretlerle kurularak, gelecek nesillere emanet edilen vatanın bütünlüğünü korumak, onu baki kılmak, Türk gençliğinin en aslî vazifesidir. Gençlik, bir milletin istikbalidir. Gençlere kıymet veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek, yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe itimatla bakarlar. Daha güçlü ve daha muteber bir Türkiye idealine vasıl olma yolunda Kastamonu Üniversitesi olarak bizler de bu şuurla, milli mücadele ruhunu devam ettirme ve asrın ihtiyaç duyduğu teçhizata sahip bir gençlik yetiştirme, Üniversitemizden yeni bilgi, kabiliyet ve tavırları haiz mezunlar verebilme azmi ve kararlılığı içerisindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kastamonu Üniversitesi olarak başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bugüne kadar vatan için canlarını feda eden bütün aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; yarınlarımızın teminatı sevgili gençlerimizin ve milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyoruz.

 

Prof. Dr. Seyit AYDIN

Rektör

AK PARTİ KASTAMONU İL BAŞKANI DOGAN ÜNLÜ'NÜN MESAJI.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlatmış olduğu bağımsızlık hareketi, birlik ve dayanışma ruhuyla birleşerek tüm yurtta dalga dalga yayılmış ve milli mücadelemiz zaferle sonuçlanmıştır. Verilen büyük mücadele sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti ise Atatürk tarafından Türk gençliğine armağan edilmiştir. Geleceği Türk gençliği aydınlatacak ve gelecek gençliğin ellerinde yükselecektir. Gençlerin doğru ve kararlı adımlarıyla Türkiye’yi geleceğe taşıyacağına yürekten inanıyorum.”

Nüfusumuzun büyük çoğunluğu genç olan ülkemizin gelişmesi ve kalkınması, gençlerimizin kendilerini iyi yetiştirerek, ülke meselelerine duyarlı olmaktan geçmektedir. Üreten, yeniliklere imza atan, sorgulayan, araştıran, geliştiren bir gençlik Türkiye’yi daha güzel günlere taşıyacaktır. Biliyoruz ki; Türk gençliği kendisine verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı‘nı kutluyor, tüm gençlerimizi sevgiyle selamlıyorum.”

 

 KASGEG Kastamonu Şube Başkanı 19 MAYIS BASIN BÜLTENİ

 

Bugün, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 100. yıldönümünü kutluyoruz. 19 Mayıs Emperyalist devletlerin Osmanlı İmparatorluğunu paylaşmalarına ve Anadolu’yu işgallerine karşılık olarak Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Mustafa Kemal Paşa 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski küçük bir vapurla İstanbul Galata rıhtımından Türk Milletinin kurtuluş dönemini simgeleyen yolculuğa başlamış, 17 Mayıs 1919 Cumartesi günü ise İstiklal Madalyalı ilçemiz İnebolu’ya ulaşmış, 3 gün süren tarihi bir yolculuğun ardından Samsun’a ayak basmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçerek elden ele, dilden dile tüm vatan sathına yayılmış, modern, çağdaş ve milli egemenliğe dayanan yeni bir Türk Devletinin 29 Ekim 1923’te kurulmasının ilk adımı atılmıştır.

Mustafa Kemal Paşa, Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etmiştir. Atatürk: “Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum” derken Türk gençliğine olan güvenini de anlatmıştır. Yüce Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir” demiştir. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür.

Bizlere düşen görev, Türkiye'yi eşitlik, adalet, insan hakları, demokrasi ve hukuk devleti temelinde inşa etmek, daha huzurlu ve refah düzeyi yüksek bir ülke için gayret göstermektir. Umutların tükendiği bir anda yalnızca milletine güvenerek üzerindeki sırmalı süslü askeri üniformayı çıkarıp, kaymakamdan ödünç aldığı sivil bir kıyafetle milli mücadeleyi örgütleyip bir ulusun ölüm uykusundan uyanmasını ve bağımsızlığını korumasını sağlayan ulu önderimizin içinde bulunduğu şartları düşündüğümüzde bizlere düşen görevin hiçbir bahane üretmeden hep daha fazla çalışmak olduğu açıktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) Ailesi olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle yâd ediyor, sevgili gençlerimizin ve tüm milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyoruz. Ne mutlu bize ki Mustafa Kemal'in emanetine sahip çıkan gençler olarak çıktığımız yolda aynı kararlılık ve inançla memleketimiz için faydalı işler yapmaya devam ediyoruz.

 

KASGEG Kastamonu Şube Başkanı

Av. Özgür ERGÜLENOĞLU
Editör: Kastamonu Birinci Haber

Bu haber 1253 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYORUM YAZ

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR HABERLER
SON HABER YORUMLARI
YUKARI